10 Dakikalık Ofis Egzersizleri

ofis egzersizi
ofis egzersizi

Stresi, gerginliği ve tatil yorgunluğunu azaltmayı keyifli hale getiren yollardan biri de hızlı ve basit ofis egzersizleri yapmaktır. Egzersiz yaparak günün getirdiği gerginliği kısa bir sürede üzerinizden atabilirsiniz. Böylece vücudunuzun kan dolaşımını hızlandırır, ruhen ve bedenen daha zinde hissedersiniz.

Ofiste egzersize harcanan zaman boşa gitmez. Bilakis, on dakikalık bir egzersiz bile zihni canlandırır ve çalışanların verimini arttırır. Sıradan bir ofiste yapılabilecek pek çok egzersiz vardır. Omuzlar ve gövdenin alt kısmı için esneme hareketleri, kol ve bacakları güçlendirmek için ufak egzersizler günlük işleriniz arasında birkaç saniye içinde yapılabilir. Bu egzersizler sizi ve verimliliğinizi harekete geçirecektir.

Aşağıdaki birkaç basit egzersizi takip ederek günün yorgunluğunu iş yerinde atmaya başlayabilirsiniz.

Ofis Egzersizleri

Çök-kalk: Sandalyenizden doğrulup ellerinizi masanızın üzerine koyun. Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Dizlerinizi kırarak yavaşça sandalyeye oturacakmış gibi alçalın fakat oturmayın. Tekrar doğrulun ve bu hareketi 10 kez tekrarlayın.

Bacak kaldırma: Bu egzersizi masanızda öğle yemeği yerken bile yapabilirsiniz. Ayaklarınız yere basar şekilde sandalyeye oturun. Bir ayağınızı öne uzatın. Bu esnada bacağınızın önündeki kasları sıkın ve 5 saniye sıkılı tutun. Ayağınızı indirin ve hareketi diğer ayağınız için uygulayın. Hareketi her bacak için 8 kez tekrarlayın.

Yarım şınav: Ayaklarınızı bitiştirip yüzünüz masaya dönük bir şekilde ayağa kalkın. Dik durun ve tam karşınıza bakın. Belinizi kırmadan öne doğru eğilin ve ellerinizi omuz genişliğinden biraz daha fazla açarak masanın üzerine koyun. Dirseklerinizi kırarak vücudunuzu masaya yaklaştırın ve ardından tekrar uzaklaşın. Bu hareketi 10 kez tekrarlayın.

Otur-kalk: Birkaç kez sandalyeye oturup kalkın.

Alt baldır egzersizi: Yüzünüz masaya dönük olarak ayağa kalkın. Hareket esnasında dengenizi kaybetmemek için masanın üzerine dokunun. Bir ayağınızı havaya kaldırıp diğer topuğunuzun arkasına koyun. Yere basan ayağınızın parmak uçlarında olabildiğince yükselin ve ayakları değiştirip hareketi tekrarlayın.

Kalemi yerden alma: Oturduğunuz sandalyenin bir yanından kaleminizi yere bırakın. Yana eğilerek kalemi yerden alın ve öbür taraf için hareketi tekrarlayın.

Bu hareketlerin bazıları bel fıtığı olanlara veya bel ağrısı çekenlere zararlı olabilir. Sağlık problemi olanların bir doktora danışması gerekmektedir.

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

    İnternetten Tanıştığınız Kişiye Sizi İtici Gösterecek Davranışlar

    kardiyo egzersizi

    Kardiyo Egzersiz ve Ağırlık Kaldırma Programı