İnternet Flörtü

İnternet Flörtü

Yeni tanıştığımız karşı cinsten biriyle çıkmaya başladığımızda ilk önce o kişinin mimikleri, vücut dili ve ses tonuyla yansıttığı işaretlere dikkat ederiz. Bu kişi hakkında çok fazla şey bilmediğimiz için bu işaretleri yakalamaya çalışarak bizim hakkımızdaki düşüncelerini öğrenmeye çalışırız.

Peki internet üzerinden tanıştığımız ve sadece önümüzdeki ekran aracılığıyla iletişim kurduğumuz insanların bize iletmek istediği işaretleri nasıl anlayacağız?

Sözsüz iletişim

Size şaşırtıcı gelebilir fakat biriyle yüz yüze konuşurken o kişinin kafasındaki gerçek düşünceleri yansıttığını düşündüğümüz işaretleri anlamak için onun ağzından çıkan sözlerden çok vücut diline ve ses tonuna dikkat ediyoruz. Bir düşünün; kız arkadaşınız sizi ne kadar sevdiğini söylüyor. Ama bunu çok silik ve zayıf bir ses tonuyla dile getiriyor. Ona inanma olasılığınız nedir?
Söylediği sözler ne kadar etkileyici olsa da o anki ses tonu yüzünden sevgilinize inanmama ihtimaliniz çok yüksek. İste bu yüzden o kişide keşfettiğiniz görsel işaretlerin onun hakkında bir değerlendirme yapmanızda son derece etkili olduğunu söyleyebiliriz.

 

İnternet Dünyası

İnternetin uçsuz bucaksız dünyası insanlara sınırsız kişiyle tanışma fırsatı sunuyor. Fakat internet aracılığıyla iletişim kurduğunuz kişi size sadece kelimelerle kendini ifade edebildiğinden ondan almak istediğiniz işaretleri yakalayamama gibi bir durum ortaya çıkıyor. Peki o zaman bu eksikliği gidermek için ne yapılmalı?

İnternette konuştuğumuz bir kişiye ona olan hislerimizi tamamen aktarmamız güç olduğundan karşı tarafla konuşurken :), 🙁 gibi bazı görsel işaretlerden yararlanırız. Bu işaretleri doğru yer ve zamanda kullanmak o andaki hislerinizi karşı tarafa aktarmanızda size yardımcı olacaktır.

İşaretlerle analiz

Hoşlandığınız bir kişiyle internet üzerinden konuşurken onun kullandığı işaretlere göre o kişiyi analiz etme şansı yakalarsınız. Bunu şöyle bir örnekle açıklayabiliriz:
Erkek: Yarın buluşabileceğimizden emin değilim.

Kadın: Yaa, ama kalbimi kırdın:)

Analiz: Cümlenin sonundaki gülen surat kadının erkekle buluşamayacak olmasına negatif bir tepki vermediğini hatta bunu bir problem haline bile getirmediğini söylüyor bize.
Bu görsel işaretlerin ilk etapta internet üzerinden kurulan konuşmalarda çok önemli bir yeri olmadığını düşünebilirsiniz. Fakat kendinize biraz zaman verin ve karşınızdaki kişiyle konuşurken onun kullandığı işaretlere dikkat edin. Bir süre sonra bunlar sayesinde hoşlandığınız kişiyi daha iyi analiz edebildiğinizi fark edeceksiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*