Akbank

akbank

Akbank, pamuk üreticileri için finansman sağlanması amacını gerçekleştirmek için, Hacı Ömer Sabancı’nın da dahil olduğu bir grup iş adamının, pamuk üreticileri için finansman sağlanması amacıyla 1948 yılının Ocak ayında, Adana’da kurmuş olduğu özel bankadır. Akbank’ın İstanbul’da açılmış olan ilk şubesi ise Sirkeci’de,  1950 yılının 14 Temmuz günü açılmış, 1954 senesinde Akbank Genel Müdürlüğü İstanbul’a taşınmış, 1963 senesinde ise tüm bankacılık işlemlerini otomasyona geçirmiş bulunmaktadır. Akbank, ilk yurtdışı temsilciliğini Frankfurt, Almanya ‘ da açmıştır.1983 yılındaysa da adı sonradan Sabancı Bank şeklinde değiştirilmiş olan,  Ak International Ltd bankası Yurtdışında Açılmış İlk Türk Özel Sektör Bankası olmuştur.

Günümüzde 94 milyar dolar seviyesindeki bir büyüklüğe sahip olarak Türkiye’de en önemli bankalardan biri olmuştur.

Brand Finance tarafından yapılmış olan araştırma da,

2017 Yılının Türkiye’nin En Değerli Banka Markası

2016 Yılının Türkiye’nin En Değerli Banka Markası

2015 Yılının Türkiye’nin En Değerli Banka Markası

2014 Yılının Türkiye’nin En Değerli Banka Markası

2013 Yılının Türkiye’nin En Değerli Banka Markası

2012 Yılının Türkiye’nin En Değerli Banka Markası

Olarak 6 kez üst üste Türkiye’nin En Değerli Banka Markası olarak seçilmiştir. Bu marka değerine sahip olarak yine Brand Finance tarafından yapılmış “ Dünya’nın En Değerli 500 Markası ” araştırmasında 2017 yılında dünya genelinde ise 94. Sırada kendisine yer bulmuştur.

Akbankası 1992 senesinde  Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş, 1997 senesinde Ak Yatırım Ortaklığı A.Ş., 2000 senesinde  Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve Özel Bankacılık Bölümü, 2002 senesinde Ak Emeklilik A.Ş.’yi kurdu, 2005 senesinde  Ak Finansal Kiralama A.Ş.’yi de bünyesine ekledi. 2005 Mayıs’ta ise Ak Emeklilik, Ak Sigorta’ya satılmıştı.

İştirakleri – Bağlı Ortaklıkları

–       Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş

–       Akbank Dubai Limeted

–       Ak Finansal Kiralama A.Ş

–       Akbank AG

–       Akbank N.V

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*