Anadolubank

anadolubank

Anadolubank, 29 Aralık 1961 tarihinde Buğday Bankası A.Ş ve Türk Ekspres A.Ş tarafından yapılan birleşme sonucu kurulan bankadır.

Kurulduğu zamanda banka sermayesi 45 Milyon Türk Lirasıydı. 31 de şubesi vardı. Anadolubank’ın asıl hedefi ise Türkiye’nin dış ticaretine destek olmaktı. 1987 senesinde Anadolubank sermayesi 75 Milyar Türk Lirasına ulaştı, şube sayısı ise 130 oldu. 1988 senesinin 8 Ocak tarihinde Türkiye Emlak Kredi Bankasıyla birleştirilmesi sonucu Türkiye Emlak Bankası oldu. 1997 senesinde Özelleştirme İdaresi’nin tarafından Habaş Gruba satılması sonucu , 3 şubeyle çalışmalarına yeniden başladı. En son bilinen ise 106 şubesi ve toplam 1750 çalışan personeli ile hizmetlerini sürdürdüğü.

Orta ölçekli işletmelerle , küçük ölçekli işletmelere, orta vadede ve kısa vadeli işletme sermayesiyle beraber finansman kredileri hizmeti vermektedir. Bireysel olarak ise kredi ürünleriyle ve mevduat olarak hizmet sağlamaktadır. Anadolubank’ın konsolide aktif büyüklüğü ise yaklaşık 11 milyar Türk Lirası civarındadır. Anadolubank, ortaklık yapısıyla da şu şekilde ; Habaş Sınai ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstri Anonim Şirketi yüzde 69,98 payla , Mehmet Rüştü Başaran ise yüzde 27,32 pay ile ana sermayedarları durumundadırlar. Bankanın diğer ortakları da Yüzde 1,16 payla Aysel Başaran, Yüzde 0,63’lük kısmı ile Erol Altıntuğ, Yüzde 0,20 pay ile Habaş Endüstri Tesisleri Anonim Şirketi ve Yüzde 0,09 yüzde ile Fikriye Filiz Haseski. AnadoluBankın; Anadolu Faktoring, Anadolu Yatırım ve Hollanda’da kurulu olan Anadolubank Nederland Nv.  Olarak  Bağlı olan ortakları vardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*