Aşık Olmak Hastalık Mı?

aşık olmak

Aşık olmak bir hastalık ya da hormonlarımızın bize oynamış olduğu bir oyun olabilir mi ? Bunu hiç merak ettiniz mi ? Aşık olmak, 3 farklı evre ile meydana geliyor. Aşk evrelerinin her birinde ise birbirinden farklı hormonlar rol sahibi oluyor.

Çekici olduğunu düşündüğümüz kişilerin görünümü kadar, etrafına yaymış olduğu koku da büyük bir öneme sahip bulunuyor. Sizlere ilginç gelecek olsa da görünüm ve koku bakımından ebeveynlerimizle benzer özelliklere sahip olan kişiler ilgimizi çekiyor.

Amerika’da yapılmış olan aşk araştırmaları ise, aşk evrelerinin farklı hormonların salgılanması ile ilişkisinin olduğunu gözler önüne seriyor.

Şehvet Evresi

Aşkta ilk evre olan “şehvet” seks hormonlarından olan östrojen ve testosteron hormonlarının salgılandığı evre oluyor.

Çekim Evresi

İkinci evre olan ” çekim evresi”nde ise gözlerimiz aşık olduğumuz kişiden başkasını görmüyor. Bu evrede normal de hastalık belirtisi olarak görülen iştahsızlık ve uykusuzluk gibi semptomlarla karşılaşıyoruz.Bu evrede salgılanan aşk hormonları ise adrenalin, dopamin ve serotonin.

Bağlanma Evresi

Üçüncü evremiz ise ” bağlanma evresi ” olarak isimlendiriliyor. Çiftin uzun bir süre bir arada kaldığı bu evrede iki farklı hormon salgılanıyor.  Bu hormonlardan biri,  “vasopressin” adı verilen ve uzun süreli ilişkilerde bağlanma konusunda önemli rol sahibi olan bir kimyasal. Diğer hormon ise doğum sırasında hipotalamus bezesi tarafından salgılanan ve aynı zamanda süt salgılanmasına da yardımcı olan “oksitosin hormonu”.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*