Backlink Nedir? Doğal Backlink Alma Yöntemleri

backlink nedir doğal backlink

Backlink

Backlink, bir sitenin can damarıdır. Google’ın gözünde bir site özgün içerik, backlink ve referans ölçülerine göre değer kazanır.

Sitelerin yeni yeni dünyaya merhaba dediği ilk dönemlerde, Google sıralamalarında referans olarak Pagerank alınır ve serp sıralaması bu PR değerine göre biçimlenirdi.

Bu durumu kendi lehine çevirme gayretinde olan webmasterlar black hat yöntemler ile hızlı ve hak edilmeyen backlinkleri kısa sürede alabilmekte ve Google site sıralamalarını manipüle etmekteydiler. Aslında hak etmedikleri konumlara , uyguladıkları bu illegal backlink alım yöntemleriyle ulaşıyorlardı.

Artık devir değişti. Artık Google , farklı ve çok gelişmiş algoritmaları sayesinde , doğal olmayan backlink alımlarını kolaylıkla tespit edebilmekte ve bu tip siteleri cezalandırmaktadır

Artık ceza almamak ve sitelerinin gerçek değerini ortaya koymak isteyen web site sahiplerinin yapması gereken en önemli iki şey “özgün olmak” ve doğal backlink sahibi olmak”.

Doğal Backlink Alma Yöntemleri

Doğallık, Google’da en değer verilen şeydir. Doğal olduğunuzda sitenizin çok kısa sürede yükseldiğini ve hitinizin hızla arttığını göreceksiniz.

Özgün olmanın değeri, çoğu webmaster ve internet girişimcisi için malum. O halde doğal backlink için hangi teknikler kullanılmalıdır? Yani kısaca doğal backlink alma yöntemleri nelerdir? İsterseniz kısaca doğal backlink alma yöntemlerine maddeler halinde değinelim,Maddeler arasında doğal olmayan, yapay backlink alma yöntemleride mevcuttur.)

RSS :

RSS dizinlere kayıt olunarak alınan backlink çeşididir. Otomatik araçlar kullanarak bir çok RSS dizine hızlı bir şekilde kayıt gerçekleştirebilirsiniz

Başka sitelerden alınan backlinkler:

Yüksek Da ve Pa değerine sahip başka sitelerle çapraz link değişimi yapılarak veya link satın alarak elde edilen backlinklerdir. Arama motorları tarafından pek hoş karşılanmayan bir yöntemdir. (tavsiye etmem. doğal backlink yöntemi değildir)

Tanıtım yazıları:

Blogunuz ya da sitenizle ilgili içeriğe sahip diğer blogların tanıtım yazılarınızı yayınlamalarını sağlayabilirsiniz. Bu tanıtım yazılarının içine sitenizin linklerini yerleştirmeniz gerekir. (Aşırı yapılan tanıtım yazısı ekleme işlemi de spama sebep olabilir. Bu nedenle az ama devamlı tanıtım yazısı eklemenizi tavsiye ederim)

Twitter:

Linklerinizi Twitter‘da paylaşabilirsiniz..

Facebook Sayfaları:

Facebook sayfalarınızda linklerinizi paylaşabilirsiniz.

Facebook uygulamaları:

Sitenize link verebilirsiniz.

Paravan Bloglar: 

Sitenizin içeriği ile ilgili küçük bloglar oluşturup sitenize link verebilirsiniz. Ancak bu sitelerin özgünlüğüne ve güncelliğine önem vermeniz gerekir. Ara sıra yeni özgün içerikler girmek zorundasınız. Uzun süre içerik girilmeyen blogların paravan olduğu Google tarafından tespit edilebilir. Paravan bloglarınızın tespiti durumunda Google cezalarına maruz kalırsınız. Amatörler için pek tavsiye etmem.

Makale kayıt:

Makale içine yerleştirdiğiniz anahtar kelimelere site adresinizi yazıp, bu makaleleri dizin sitelerine veya makale sitelerine göndermek. (çok doğal olmasa da olsa fayda görürsünüz, aşırı eklemeler , sitenize yarardan çok zarar verir)

Forum profil:

Forumlara kayıt esnasında size ait olan profil ayarları kısmında yer alan web site bölümüne, sitenizin adresini kaydedersiniz.. En son tüm linkler rss dosyasında toplanıp rss dizinlere kaydedilir. (etkisi fazla değildir)

Dizin siteleri:

Bilinen en yaygın beyaz şapka seo yöntemlerinden birisidir. Türkçe siteleriniz için Türkçe dizinleri tercih etmeniz önerilir. (ama eskisi kadar yararlı bir yöntem değildir)

Başka sitelere çeşitli şekillerde sponsor olma:

Linkinizin başka sitelerde bu şekilde yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Araçları ekle seçeneği:

Düzenlediğiniz bazı araçlara -sitene ekle” özelliği ekleyerek, bu araçları başkalarının sitelerine eklemelerini sağlayabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde backlink kazanabilirsiniz.

Ziyaretçiler arasında çekiliş ve yarışmalar düzenleme: Çeşitli çekilişler ve yarışmalar düzenleyip insanların sitenize link vermesini sağlayabilirsiniz.

Sosyal İmleme Siteleri: Site içeriğinizin çok hızlı indekslenmesi için tercih edilen bir yöntemdir.

Blog yazıları: Blog yazılarının içine linkleri yerleştirme yöntemidir.

E-book – PDF (elektronik kitap) hazırlama: Ücretsiz e-kitaplar hazırlayıp, içine linklerinizi yerleştirerek e-book dizinlerine kaydedebilirsiniz.

Bloglara yorum yapmak: Blogunuzla ilgili başka bloglara yorum yazıp backlink kazanma yöntemidir. Anchor textinizi kullanma yararınıza olacaktır.

Web 2.0 Platform Siteleri: WordPress, Blogger, Google gibi pagerank değeri yüksek sitelerden alınan backlinklerdir. Linkwheel yapılırken bu tür siteler yaygın olarak kullanılırlar.

Ünlü kişilerle röportajlar: Sitenize ilgi çekip insanların size doğal olarak backlinkler vermesi için bir yöntemdir.

Çeşitli web araçları: sitenizde ücretsiz ve yararlı araçlara yer verin. Örneğin sıralama kontrol aracı gibi. Bu sayede backlinklerinizin sayısını arttırabilirsiniz.

Yarışmalara sponsor olun: Çeşitli yarışmalara sponsor olarak backlink sağlayacağınız gibi insanların da ilgisini çekersiniz. Doğal ziyaretçiler sitenizi ziyaret eder.

Bahsettiğimiz yöntemleri kullanarak doğal backlinkler kazanabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan birisi: Bu yöntemlerin ara ara kullanılmasıdır. Yani bu yöntemlerle elde edilen backlinklerin bir anda kesilmesi Google’ın dikkatini çekecektir ve çalışmalarınızı spekülatif olarak algılayacaktır. Bu sebeple az da olsa bu çalışmaları ara sıra tekrarlamak sitenizin değerini ve sıralamasını olumlu yönde etkileyecektir.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*