Biriyle Tanışmadan Önce İlk Kendinizi Tanıyın

İlk görüşte aşk

Birçok insanın başına gelmiştir. Birini görürsünüz, konuşmaya başlarsınız. O da ne! Sanki bu kişiyi yıllardır tanıyorsunuz.Sohbet uzar. Telefonlar alınır. Buluşmalar başlar ve kısa bir süre sonra onun hayalinizdeki kişi olduğuna karar verir ve evlenirsiniz.

Birkaç ay mutluluktan uçarsınız. Fakat bir süre sonra, ayaklarınız yere basmaya başladığında bir şeylerin aslında hiç de istediğiniz gibi olmadığını, aslında ikinizin birbirinizden çok farklı karakterler olduğunu fark edersiniz. Büyü bitmiştir.

Kendini Tanımak

Bir insana kendinizi tanıştırmadan önce ona “nasıl bir insan” tanıştırdığınızın bilincinde olmanız gerekiyor. Bu da kendinizi her anlamda çok iyi tanımakla ilgili bir şey. Birisi sizden kendinizi anlatmanızı isteseydi neler söylerdiniz hiç düşündünüz mü?

Peki ya nasıl biriyle birlikte olmak istediğiniz sorulsa? O kişinin karakter özelliklerine mi, fiziksel özelliklerine mi önem verdiğinizi söylersiniz?

Zayıf ve güçlü bulduğunuz yanlarınız hangileri? Peki ya tutkularınız neler? Değiştirmeyi çok istediğiniz fakat değiştiremediğiniz huylarınız var mı? Bunların kolay sorular olduğunu düşünebilirsiniz.

Şimdi bunları kendi kendinize sorun. Gerçekten de kolay cevap verebildiniz mi? Şimdi size kendinizi daha çok tanımanıza yardımcı olacak ve belki de bilinçaltına attığınız birtakım özelliklerinizi, tutkularınızı ve düşüncelerinizi gün ışığına çıkaracak bazı önerilerde bulunmak istiyoruz.

Kendinizle yüzleşmeye hazır mısınız?:)

* Kendinizle ilgili bir şeyler yazmayı deneyin. Hemen bir kalem kağıt alın ve şu soruları yazın:

-Benim zaaflarım neler?
-Bundan beş yıl sonra kendimi nerede görmek istiyorum?
-Beni ne üzer?
-Topluluk içinde en çok neden bahsederim?
-İnsanların içinde çok mu, az mı konuşurum?

Bir süre sonra aklınıza başka sorular gelmeye başlayacak ve yazmanın kolay fakat cevap vermenin ne kadar zor olduğunu göreceksiniz.

* İlginizi çeken konularla ilgili kitaplar ve makaleler okuyun.

Her gün kendinizi geliştirecek bir şeyler yapın. TV’nin karşısında reality şovları seyretmektense kendi gerçeklerinizin peşine düşün.

* Sizi dinleyen ve anlamaya çalışan insanlarla vakit geçirmeye çalışın.

Onlarla konuşurken kendiniz hakkında bir şeyler öğrenmeye çalışın. Onlara sizin hakkınızda ne düşündüğünü sorun ve sizin hakkınızda konuşmalarını sağlayın. Ayrıca siz de arkadaşlarınızı anlamaya çalışın. Unutmayın ki birini anlamanız kendinizi de anlamaya başlamanıza yol açar.

Dipnot: Unutmayın hayalinizdeki kişiyi aramaya başlamadan önce kendinizi keşfe çıkmalısınız. Önce kendinizi keşfederseniz NEYİ keşfetmek istediğinize daha rahat karar verirsiniz.

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

    twitter kodlari

    Güncel Twitter Kodları – Güncel

    dukan diyeti

    Dukan Diyeti Alışveriş Listesi