Blockchain Nedir ?

blockchain nedir

Bitcoin, hayatımızda popüler bir duruma gelmeye başlayınca arkasında olan teknolojiye de doğal olarak daha fazla merak ve ilgi duymaya başladık.  Bitcoin teknolojisinin arkasında olan  ” Blockchain nedir ” biliyor musunuz ? Ya da bilmeyi bırakalım daha önce hiç duydunuz mu ? Endişelenecek bir şey yok bu yazımızda tam olarak ” Blockchain Nedir ” diyenler için zaten.

Blockchain Nedir ?

Blockchain, şifrelenmiş işlem takibi sağlayan bloklardan oluşmuş zincir yapıda bir veritabanı sistemi teknolojisidir. Transfer işlemlerinde ki her bir adım bir blok oluşturur. Örnek vermek gerekirse gönderici kişi ya da gönderilen tutar gibi her bilgi bir blok meydana getirir. Transfer işlemleri sırasında oluşturulmuş olan bloklar şifrelenerek,değiştirilemez ve kırılamayacak bir duruma getirilir. Bloklar ağda yer alan herkese dağıtılır ve herkes için şifreli bilgiler bulunmaktadır. Blok üzerinde yer alan bilgiler ise yalnızca üzerinde belirtilen alıcı kişi ve satıcı kişi tarafından işlenebilir. Bunların haricinde Blockchain teknolojisi son derece şeffaf bir durumdadır. İsteyenler şimdiye kadar biriken blokları inceleyerek gözden geçirebilmektedir.

Blockchain teknolojisi bireysel kullanıcılar için dijital kimlik üzerinde şimdiye kadar eşi benzeri görülmemiş bir kontrol imkanı sağlar. Bu nedenle uluslararası açık bir hesap defteri diyebileceğimiz Blockchain, kripto paraların sadece üretimlerinde değil pek çok farklı alanda depolama, saklama ve yönetme işlemleri için kullanılır. Dijital kimliğe vermiş olduğu imkan sayesinde güven ekonomisinin anahtarı olmuştur. Dolayısıyla Blockchain yalnızca finans sektörüyle sınırlı kalmaz, dijital teknoloji tarafından sunulan imkan işletmeler  için de bir fırsat haline gelmiştir. Bu haliyle Blockchain teknolojisi 4. sanayi devrimi merkezi olmuştur. Bir çok kişiye göre teknoloji de gerçek devrim yapay zekalar değil, sanal dijital parada temeli oluşturan Blockchain olmuştur. Blockchain teknolojisinin diğer teknoloji ve sektörler ile entegre olmasında da önemli gelişmeler yaşanmaktadır.

Uluslararası ticaretin kolaylaştırılması yolunda dijital teknolojinin sunmuş olduğu imkanları kullanan teknoloji devi IBM Avrupa’nın en büyük bankaları içinde bulunan kurumlar ile Blockchain teknolojisi üzerinden dijital ticaret zinciri konsorsiyumu kurma girişiminde bulunmuştur.

Dünyanın en büyük deniz taşımacılığı operatörlerinden Maersk Line şirketi uluslararası sularda seyreden gemi ve yüklerin (konteyner) operasyonunda vakit ve maliyetten kurtulmak, sürecin hızlanması ve evrakların prosedürü ile uğraşmamak için IBM ile stratejik iş birliği yoluna giderek Blockchain altyapısını kullanmaya başlamıştır.

Besin güvenliğine yönelik tedarik zincirini Blockchain teknolojisiyle seyretmek için dünyanın en büyük gıda devleri Walmart, Unilever, Nestle, Dole, Kroger şeklinde şirketler de IBM ile anlaşmıştır.

İsveç tapu sicil kayıtlarının saklanması ve yönetilmesini Blockchain ile gerçekleştirmek için adım atmıştır.

Bitfury, arazi tapusu tescili için pilot ülke olarak Gürcistan ile anlaşma yapmıştır.

Blockchain teknolojisinin getirmiş olduğu fırsatlar bilim, sağlık, finans sanayi gibi çok sayıda sektör ve alanda hayatımızı kolaylaştırırken iş yapma yöntemlerimizi değişikliğe uğratmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*