Cehennemi Satın Alan Adam

Cehennemi Satın Alan Adam Martin Luther

Cehennemi satın alan adam kimdir diye merak ediyorsunuz değil mi? Gelin olayın hikayesini anlatayım. Bundan uzun uzun yıllar önce kiliseler tarafından, cennetten topraklar satılıyordu. Cahil olan halk ise öldükten sonra yerimiz hazır olsun diye bu düzenbazlığa kanıyor, kilise ve papazları zengin ediyorlardı.

Ama herkes o kadar saf olacak değildi. Bunun aslında bir düzenbazlık olduğunu, cennetten kimsenin toprak alamayacağını dile getiren Martin Luther mahkeme de yargılanıyordu. Yargı da tahmin edebileceğiniz gibi dini kullananlardan bağımsız değildi.

Duruşma esnasında;

Martin Luther  ” İnsanları cehennemle korkutarak, para karşılığında cenneti pazarlıyorsunuz. Yiyorsa cehennemi satsanız ya.”

Yargıçlardan bir tanesi: ” Kim alır ki cehennemi? ”

Martin Luther: “Ben alırım. Neyse fiyatı vereyim.”

Yargıçlar cehennemi Martin Luther’e ücretsiz vermeye karar verdiler.

Duruşma bittikten sonra Martin çıktı ve duruşmanın sonucunu merakla bekleyen kalabalığa seslendi;

“Cehennemi ben satın aldım. Artık cehennem benim. Ben de bundan sonra kimseyi cehenneme almayacağım. Korkmanıza gerek yok. ”

Cehenneme gitme endişesi taşıyan insanlar böylece kilisenin baskısından kurtuldu. Bu olay sonrasında toplum ise özgür beyinlere sahip olmaya başladı. İşte Almanya aydınlanması cehennemi satın alan adam Martin Luther sayesinde böyle basit ve akıllı olayla başladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*