Dukan Diyeti Atak Evresi

dukan diyeti atak evresi

Atak Evresi

Dukan diyeti yapmaya “Atak Evresi” ile başlıyoruz. Atak Evresi dukan diyetinin hem en zorlu hem de en etkili diyebileceğimiz bir aşamasıdır. Atak Evresi mantık olarak tamamen “protein” ile beslenmeyi gerektirir. Atak Evresi 1 – 10 arası sürebilmektedir. Bu süreye yapacağınız “Dukan Testi“ sonrasında karar vereceksiniz. Atak evresini zor yapan en önemli etmen, vücudun tamamen protein ile beslenmeye alışmasının zorluğundan gelmektedir. Dukan diyetinin temelini Atak Evresi oluşturmaktadır, bundan dolayı Atak Evresinde kesinlikle kaçamak yapmamak gerekmektedir ve bu evreye uygun olmayan hiç bir besini bir sefer bile olsa tüketmemektir. 

Atak Evresini özetle Saf Protein İçeriğe sahip bir evre olarak nitelendirebiliriz. Dukan Diyetine başlarken genelde insanların büyük bir çoğunluğu yüksek bir motivasyon ile diyete başlar. Bu motivasyondan dolayı en güzel sonuçlar Atak evresinde hızlıca elde edilir. Bu güzel sonuçları elde etmek için de Atak Evresinde oldukça dikkat etmemiz gerekmektedir.

Atak Evresinde kilo kaybı hızlı olur ancak bunun rehavetine hemen kapılmayın zira bu evrede verdiğiniz kilolar yağ dokusundan olmaz. En azından çoğu olmaz. Bu bölümde verdiğimiz kilolar genelde su kaybı şeklinde olmaktadır.

Atak Evresi için Protein ağırlıklı bir evre olduğunu belirtmiştik. Yumurtanın Beyaz olan kısmı dışında hiç bir besin %100 saf protein değildir. Bundan dolayı Atak evresinde protein açısından en zengin olan besinleri tercih edeceğiz. Protein açısından En Zengin olan besinler şu şekildedir; Et, Balık, Kümes Hayvanları, Yumurta, Deniz Mahsulleri, Süt ve Sütten elde edilmiş ürünler Atak Evresinde sınırsız bir şekilde tüketebiliriz.

Her insan farklı bir beslenme zincirine ve gıda zevkine sahiptir. Kimi insan sebze sever, kimi insan balık, kimi insan kümes hayvanlarını kimi insanda sadece kırmızı eti sever. Dukan Diyeti bu açıdan bakıldığında geniş bir menü yelpazesine sahip olduğu için neredeyse her insanın ağız zevkine uygun bir menü sunmaktadır.

Atak Evresi İle Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Atak Evresini kesinlikle 10 günden daha fazla yapmayınız.
  • Atak Evresinde izin verilen besinleri günün istediğiniz saatinde istediğiniz kadar tüketebilirsiniz.
  • Süt ve süt ürünleri gün içinde toplamda 1 Kg geçmemeli.
  • Gün içinde mutlaka en az 2 litre su içmeniz şarttır.
  • Atak Evresinde kesinlikle meyve tüketemezsiniz.
  • Günde 20 dakika yürüyüş yapmayı kesinlikle unutmayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*