Dukan Diyeti Evreleri

dukan diyeti evreleri

Dukan diyeti evreleri  4 aşamadır. Bu 4 aşamanın en güzel ve genel özelliği hiçbir aşamada kalori sınırlamasının olmaması. Yani belirli besinlerden sınırsızca tüketebilirsiniz. Ancak bu tüketebileceğiniz besinler ortalama 100 adettir. Aksi belirtilmediği sürece bu 100 adet besini kalori hesabı yapmadan sınırsızca tüketebileceksiniz. Bu besinleri aşamalara göre ayrıca ayrıntılı bir şekilde yazacağız. Bu yazımızda Dukan Diyeti Evreleri ‘nde yer alan 4 Evreye kısaca değineceğiz.

Dukan Diyeti Evreleri

1. Aşama ATAK Evresi:

Dukan diyetini diğer diyetlerden ayıran özelliklerin başında hızlı sonuç alacağınız bir diyet olduğunu belirtmiştik. Bu aşama “Hızlandırılmış Protein Aşaması” dır. Bu aşamada 68 adet saf protein besinlerinden tüketebiliyorsunuz. Genel anlamda Tavuk, Balık, Jambon ve Saf et türevlerini tüketebiliyorsunuz. Tabi bu besinlerin yağsız olması gerekiyor. Ayrıca 1.5 yemek kaşığı yulaf kepeğini mutlaka tüketmeniz gerekiyor. Yulaf kepeği sizi hem tok tutar hem de yüksek lif oranına sahiptir. Yulaf kepeği karbonhidrat sınıfına girmesine rağmen bu bölümde izin verilmektedir hatta tüketimi mecburidir. Zorunlulukların bir diğeri ise en az 2 litre sudur. Atak Aşaması ortalama kişinin bünyesine göre 2 ile 7 gün arası sürebiliyor. Hafif yürüyüşler bu bölümde destekleyici niteliktedir ancak yapılması zorunlu değildir. Diyet yapan kişiler genelde bu bölümü 5 günde bitirir ve ortalama 2 ile 8 kilo arasında bir kilo kaybı sağlar.

2. Aşama SEYİR Evresi:

Bu dönem en önemli kilo kaybının sağlandığı bir evredir. Bu bölümde Atak evresinde yer alan 68 protein besinine 32 çeşit sebze eklenmektedir. Bu sebzelerin listesini ayrıntılı olarak vereceğiz. Ancak basit bir mantıkla içinde karbonhidrat içermeyen sebzeleri tercih etmelisiniz.Örneğin patates yasak iken ıspanak bu bölüm için uygundur. Bu bölüme dair bir diğer ayrıntıda Seyir evresinde besinleri gün bazında dönüşümlü olarak tüketiyorsunuz. Örneğin pazartesi Atak evresindeki gibi sadece protein ile beslenirken salı günü protein + sebze ile besleniyorsunuz. Bu bölümde yine günlük olarak yulaf
kepeğimizi kullanmaya devam ediyoruz. Su ise vazgeçilmezimizdir. Günlük hedef litreyi mutlaka içmeliyiz. Seyir evresinde ortalama olarak 6 günde 1 kilo verme hedeflenir. Yarım saat civarında yürüyüş gibi egzersiz ise oldukça destek sağlamaktadır.

3. Aşama GÜÇLENDİRME Evresi:

Bu aşamada artık kilolarınızı vermiş durumda oluyorsunuz ve öğrendiğiniz mantığa göre biryemek alışkanlığı edinmeniz hedefleniyor. Verdiğimiz kiloları geri almadan zayıf halimizi koruma ve vücudumuzu güçlendirme aşamasına geçiyoruz. Güçlendirme evresinde Atak ve Seyir evrelerindeki besinleri yulaf kepeği ve suyla beraber tüketebiliyorsunuz ancak artık biraz daha rahatlıyoruz çünkü güçlendirme evresinde önceki iki evrede yasak olan bazı besinleri artık tüketebiliyoruz. Küçük porsiyonlar halinde meyve, peynir ve ekmek menülere dahil edilebiliyor. Daha bitmedi uzun bir sabırla geldiğimiz bu evrede artık küçük “Ödül Günlerimiz” oluyor ve haftada 1 ya da 2 kez aşırıya kaçmayacak şekilde istediğimiz bir besini tüketebiliyoruz. Güçlendirme evresinde 7 gün içinde 1 gün seçiyoruz örneğin çarşamba ve her çarşamba sadece protein ile besleniyoruz. Bu en dikkat etmemiz gereken kural. Güçlendirme evresinin ne kadar süreceği ise şu şekilde hesaplanıyor. Örneğin Seyir evresinde 10 kilo verdiyseniz bunu 5 ile çarpıyorsunuz 10 *5 = 50 bu da 50 gün demek. Bu güçlendirme aşamasının sizin adınıza süreceği uzunluktur.

4. Aşama KORUMA Evresi:

Dukan diyeti evreleri olan Atak, Seyir ve Güçlendirme evresini bitirenler bu bölümde artık kendilerine bir felsefe geliştiriyorlar. Çünkü Koruma Evresi hayat boyu sürüyor. Artık tüm öğrendiklerinize ve kendi vücut özelliklerinize göre bir beslenme tarzı geliştiriyorsunuz. Bu bölümde haftada 1 gün protein ile beslenirken kalan günlerde ne isterseniz tüketebiliyorsunuz. Ancak bu bölümde de dikkat etmeniz gerekenler var; Her gün 3 kaşık yulaf kepeğini tüketmeye devam ediyorsunuz, hayat içinde küçük egzersiz fırsatlarını kaçırmıyoruz örneğin işi yürümek gibi yada asansör yerine merdiven kullanmak gibi ve son olarak haftada 1 gün sadece protein ağırlıklı beslenmeye mutlaka devam edeceksiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*