Erkekler İçin Kişisel Bakım Rehberi

Eskiden insanlarda yanlış bir inanış vardı. Bu inanış ise bakımlı olmanın sadece kadınlar için gerekli olduğuydu. Neyse ki içinde olduğumuz zaman da bu yanılgıdan kurtularak, biz erkeklerin de bakımlı olması gerektiği gerçeğini kabullendik. Bu gerçeği kabullenmemiz de en büyük pay ise kozmetik şirketlerinin oldu. Sağ olsunlar artık erkekler için de çok sayıda ürün hizmeti sunuyorlar. Yapılan bir araştırmaya göre ise kozmetik sektöründe erkeklerin en çok kullandığı ürünler ise tahmin edebileceğiniz gibi zorunlu tıraş ürünlerinden oluşuyor. Sonrasında ise yine tıraşa yönelik olarak kullanılan tıraş öncesi ve sonrası losyonlar geliyor. Sırasıyla onları takip eden kozmetik ürünleri ise kremler, kişisel hijyen ürünleri ve parfümler oluyor.

CİLT BAKIMI

Erkek cildi yapı olarak kadın cildinden daha farklı bir yapıya sahip. Bu farklı yapıda erkekler olarak daha şanslıyız. Çünkü sebum salgılanma oranımız daha yüksek. Sebum salgılanması ergenlik çağında başlayarak, yetişkinlikte maksimum seviyeye ulaşmış oluyor. 60 yaş itibariyle de azalmaya başlayarak cildin kurumasına neden oluyor. Deri tabakalarında bulunan bezlerden salınan sebum, cilt üzerinde koruyucu etkiye sahip olan nem ve yağ tabakasını oluşturur. Fakat sebum salgılanmasının bazı olumsuz yanları da yok değil. Sebum, porların genişlemesine ve burun kanatlarının iki tarafında siyah noktacıkların, küçük yağ keseciklerinin oluşmasına yol açıyor. Erkeklerin ciltleriyle ilgili en büyük korkularından biri de işte bu nokta ve kesecikler. Peki, bütün bu sorunlardan kurtulmak için cilt bakımında nelere dikkat edilmeli?

TEMİZLEME

Temizleme sütü, temizleyici maddelerin arasında en yumuşak olandır, hassas yapılı ve tahriş olan ciltlerde tercih edilir. Köpüren jeller cildi tazeler ve zorlanmadan derinlemesine temizlik sağlar. Dermatolojik ürünlerse sadece problemli ciltlerde uzman tavsiyesinde kullanılır.

TONİK

Banyo sonrası kurumuş olan ciltlere mineral bazlı tonikler tavsiye edilmektedir. Losyon tonikler, kan dolaşımını hızlandırarak cildi mikroplardan kurtarır. Bu ürünlerin nemlendirici ve koruyucu bir krem öncesi kullanılması gerekmektedir. Yorgun ciltlerde tazeleyen ve yenileyen ürünler, yağlı ve tahriş olmuş ciltler için sakinleştirici ürünler, tıraş sonrasında ise yanma hissini yok eden ürünler seçilmeli.

NEMLENDİRME VE KORUMA

Jel ve kremler, günlük bakımda büyük bir yardımcıdır. Cilde esneklik verir, kızarıklıkları yok ederler. Kurumaya meyilli ciltler için, duş ya da tıraş sonrası yoğun bir nemlendirici kullanılmalı, akne  sorunlarında ise mutlaka cilt yapısına göre bir hijyen ürünü tercih edilmelidir. Bu konuda bir uzmanın yardımına başvurulabilir.

PEELİNG

Peeling yaptığımızda cildimiz derinlemesine temizlenir. Peeling düzenli bir şekilde yapıldığında siyah nokta oluşumu engellenir. Kıl batıklarından kurtulur.

Vücut Bakımı

Erkek cildi dendiğinde aklımıza önce tıraşın tahriş etmesi sebebiyle yüzümüz geliyor. Oysa ki tüm vücut bakımı önemlidir. Vücut bakımında tercih edilmesi gereken yumuşak ürünlerdir. İçeriğinde sabun bulundurmayan jeller ve banyo köpükleri en ideal seçimdir.

Saç Bakımı

Özellikle saçını sık yıkayan biriyseniz yumuşak bir şampuan seçmeniz iyi olacaktır. Saç dökülmesi problemiyle karşı karşıya olanlar için de saç dökülmesini engelleyen çok sayıda şampuan ve kremler bulunuyor.

Ayak Bakımı

Ayaklar vücudun bütün yükünü taşıdığı halde en çok ihmal edilen yerimiz yine de ayaklarımız. Kendiniz bakım yapabileceğiniz gibi profesyonelleri de tercih edebilirsiniz.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

    egzersiz

    Her Gün Yarım Saat Egzersiz

    Her Erkeğin Dolabında Olması Gereken Kıyafetler