Evde Nar Likörü Yapımı

nar likörü

“Neden hazır yapılmışı varken insan evde nar likörü yapımı ile uğraşır ki?” Bu soruyu sanırım yüzlerce kez duymuşumdur.

Nar Likörü

– Evde nar likörü yapmak dışarıdan daha mı ucuza geliyor? – Hayır. Neredeyse hiç bir zaman dışarıdan daha ucuz olmaz. Hatta çoğunlukla daha pahalıya mal olur. -Daha mı lezzetli? – Göreceli olarak evet. Ama lezzet çok somut bir kavram olmadığından kimisine hazır olanlar daha lezzetli gelebilir. Bu şekilde uzar gider muhabbet. Aslında cevap son derece basittir. ” Kendim bir şeyler üretmeyi seviyorum”. Tabi bu cevap çoğu kez soruyu soranı kesmez. Daha somut bir beklenti içindedir çünkü. Oysa bazıları da vardır ki, duyar duymaz/tadar tatmaz “nasıl yaptın?” diye yapıştırır soruyu. Hedef kitlemiz işte bu meraklı ve istekli kesim. Nar likörü nasıl yapılır diye merak etmeye başlamışlardır bile.

Yıllar önce amcamın bir arkadaşından getirttiğimiz boğma (Boğma: üzümden yapılan bir tür alkol. %40-50 civarında alkol muhteva eden sert, ev yapımı bir içki.) (ikinci parantezi yanlış anlaşılmayı önlemek için açtım. Konu boğma yapımı ile ilgili değildir. Burada boğma bir araçtır. Amacımız nar likörü yapmak. Boğma yerine votka ya da etil alkol de kullanılabilir.)  Evin bir köşesinde kendi kendine yaşlanıyordu. İtalya gezimizin dönüşünde, orada bayılarak içtiğim Limoncelloyu evde yapmayı kazımıştım kafama (hop Limoncello nereden çıktı hani nar likörü yapıyorduk, nar likörü nasıl yapılır biz onu merak ediyoruz diyorsanız korkmayın tarif nar likörüne ait. Ben hala Limoncello yapamadım) Boğma şişesini gördüğümde bunu Limoncello olarak değerlendirmeyi düşündüm. Fakat mevsim itibarıyla sevdiğim meyvelerden biri olan nar bir anda fikrimi değiştirdi. Limon ne de olsa yaz kış bulunuyor. Tam mevsimiyken nar likörü yapmaya karar vererek başladım maceraya.

Likör

Likör oran olarak %18-%30 arasında alkol muhteva eder. Yapacağımız likörün alkolünün de bu aralıkta olması gerekiyor. Bu yüzden kullanacağınız alkol çeşidinin içerdiği alkol oranı çok önemli. Eğer siz de etil alkol ile likör yapacaksanız, liköre eklediğiniz alkol kadar, su eklemeniz gerekiyor ki %97 olan etil alkolün oranı %45-50 ye düşsün. Bu da bir diğer liköre elverişli alkol çeşidi olan votkanın alkol oranına yakın oluyor. Tabi biz bunu hem meyvenin suyu, hem de hazırlayacağımız şerbet ile biraz daha seyrelteceğiz. Sonuçta elinizde %25 civarı alkol içeren bir likörünüz olacak.

Likörü iki adımda yaptım. İlki alkol ile meyvenin özleşmesi (2 hafta), ikinci adım ise likörün şerbetinin eklenmesi (4 hafta). Parantez içindeki süreler de bu adımlardan sonra beklemeni gereken süreler. Yani bugün yapıp malesef yarın içemiyoruz likörü. Ancak gerekli sabır gösterildikten sonra elinizde harika bir likörünüz olacak.

Malzemeler:

  • 2 Nar
  • Bir limon kabuğu
  • 250ml Votka ya da (125ml etil alkol + 125 ml su)
  • 125gr Şeker
  • 65ml Su

Nar Likörü Yapımı:

  • 2 adet narı tanelerine ayırdıktan sonra kaba alıp, bir su bardağının altıyla ezin. Burada ezmek derken tamamen suyunu çıkartmak değil, sadece tanelerin patlamasını sağlamak gerekiyor. Bu önemli bir nokta. Çünkü taneler formunu bozmaz ise hem shot bardaklarda güzel bir görüntü sağlıyor, hem de likörü içerken tanesinden yiyerek ağzınızda bir lezzet/alkol bombası patlatmış oluyorsunuz. Bunun sebebi ise tanelerin alkolü içine çekmesi. Tanelerin kullanım alanlarını arttırmak da size kalmış. Güzel bir pastanın içinde alkollü nar taneleri fena durmaz gibi geliyor.

 

  • Narları şişeye doldurup, üzerine bir adet limonun kabuğunu rendeleyin.

 

  • Üzerine votkayı ya da seyreltilmiş etil alkolü (125ml etil alkol + 125ml su) koyup 2 hafta bekleyin. Likörü ışık görmeyen ve serin bir yerde muhafaza edin. Hemen hemen her gün şişeyi çalkalayarak karıştırın. 2 güne bir de ağzını açıp geri kapatarak, eğer gaz çıkışı olmuşsa bunun dışarı çıkmasını sağlayın.

 

  • 4 hafta sonunda likör rengini almış olacaktır. Şimdi de şeker ile 65ml suyu karıştırıp ısıtın. Kaynamaya başlayınca, altını kapatıp soğutun ve likörün üzerine ekleyin. 4 hafta daha çalkalamaya devam ederek bekleyin. Bu sürenin sonunda harika bir likörünüz olmuş olacak.

Kararında ve sorumlulukla içiniz. Sağlığınıza…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*