Hangi Sevgili Türüsün?

Çevremizde çok sayıda sevgili tipi görmemiz mümkün çünkü insanların sevgi anlayışları farklı olduğu gibi sevgilerini de farklı biçimlerde ifade ediyorlar.

Aşık olunca duygusal anlamda yara alma ihtimalimiz olduğu için birisine bağlanmak bizim için ürkütücü olabilir.

Fakat bunun yanında bir kişiyle aşk yaşarken egolarımızı tatmin edebilir ve iyi vakit geçirme şansı da bulabilir. İlişki denen şey ikilemlerle dolu “gel-git”li bir durumdur.

Biriyle aşk yaşarken kendimizi korumak için geliştirmiş olduğumuz özel yöntemler bizim nasıl bir sevgili olduğumuzu gösterir.

Vur – Kaç Sevgili Tipi

Sevgili tipleri için verilebilecek ilk örnek “Vur-Kaç” sevgilidir.

Bu birey karşısındakine kur yapmak ve onun kalbini çalmak konusunda tam bir uzmandır. Fakat iş bağlanmaya geldiğinde bu tipler 2-3 ay sonrasında ortadan kaybolurlar. Bu tipler için ilişki iyi başlasa da daha sonra her şeyin kötü gideceğine ve zaman içinde sevgilisinin onu istemeyeceğine inanırlar.

Saf Aşık

İlk ilişkilerini yaşayanlar yani “saf aşık” karşısındaki kişiyi tam manasıyla değerlendirmeden ilişkiye balıklama atlarlar. Fakat daha sonrasında ilişki rayına oturmaya başladığında yavaş yavaş yaptıkları hataları görmeye başlarlar. Bu kişiler kendi duygusal ihtiyaçlarını göz ardı ederek sadece karşı tarafın ne istediğine odaklanırlar. Sürekli sevgililerini korumaya ve mutlu etmeye uğraşırlar. Fakat yapmış oldukları bu fedakarlıklardan dolayı zamanla yorulmaya başladıklarını hissederler. Bilinçaltlarında yatan güvensizlik duygusu yüzünden karşı tarafı hoş tutmaya çabalarlar ve sadece bu şekilde karşı tarafa sevgilerini gösterebildiklerini düşünürler. Karşılarına çıkan bu büyük hediyeyi büyük bir coşkuyla karşılayan karşı taraf fedakar sevgilisi tarafından o kadar yüceltilir ki o yaptığı her şeyin “en iyisi” sıfatını alır. Ve sevgilisinin davranışlarıyla kendine güveni artan ve duygusal anlamda sarıp sarmalanan aşık zaman içinde sevgilisine karşı duyarsız davranışlar sergilemeye başlar.

Fedakar Sevgili

Fedakar sevgili karşısındaki kişiden hiç bir şey beklemiyormuş gibi davranır ve her şeyi karşı tarafı memnun etmek için yapar. Bu kişi genelde hata yapmaktan korkar ve zamanla her şeyi karşı taraf için yapmaktan ve karşılık görememekten yorularak oyunun kurallarını değiştirmeye adım atar. Çevresindeki insanlardan farklı olmaya çalışan bu fedakar aşık problemleriyle yüzleşmekten de kaçındığı için ilişkisinde özellikle maddi konularla ilgili bir problem yaşandığında çareyi kaçmakta bulur. Böyle bir kriz durumunda bu kişinin yapacağı şey yeni birini bulmaktır.

Sert-Hassas Sevgili

Sert-hassas sevgili kendisine güvenen, güçlü ve maceraperest görüntüsünün altında oldukça endişeli bir ruh taşır. Bu bireyin her zaman kendisine destek olacak bir sevgiliye ihtiyacı vardır. Görünürde hiç kimseye ihtiyacı yokmuş benzer biçimde davranır ve birisinden yardım gördüğünde o insanı tersler. Şefkat dolu bir sevgiliyken ansızın agresif davranışlar sergileyebilir. Şu durumda bir bireyin “Sert-hassas” kategorisine giren biriyle iyi bir ilişki sürdürebilmesi için bu kişinin içindeki korkuyla yüzleşmesi ve öfkesini denetim altına almayı başarması gerekmektedir.

İsterseniz sevgili tiplerini daha basit bir kategoride inceleyelim:

1-Kendine güvenen aşık: Rahat, yara almaktan korkmuyor, kendine güveniyor.

2-Endişeli aşık: Karşısındakine yakın olmak istiyor fakat içinde kuşkularla yaşıyor: “Korkarım ki ben onu, onun beni sevmiş olduğundan daha çok seviyor ve önemsiyorum”.

3-Davranışlarında ölçülü aşık: “Karşıdaki insanla çok yakın bir ilişki kurmama gerek yok”, “Ben özgür bir bireyim. Başkalarına bağlanmak istemediğim benzer biçimde onların da bana bağlanmalarını istemiyorum”.

Yukarıda çizilen sevgili portrelerinde de görüldüğü gibi birçoğumuz ilişki sürecinde bazı değişimlere uğruyoruz. Şüphesiz hepimizin bu sayılanlar kadar ciddi problemleri yok fakat bu tip eğilimlere yatkın olabileceğimizi düşünüp kendimizi buna göre değerlendirmemizde fayda var.

Bazı duygularımızı denetim altına almayı başarırsak daha sağlıklı ilişkiler yaşayabiliriz.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Kadınlara Asla Gönderilmemesi Gereken Mesajlar

    Seyahat Ederken Daha Az Para Harcamanın 8 Yöntemi