İlişkilerde Geri Tepme Etkisi

ilişkilerde geri tepme

İlişkiler içinde güzel paylaşımları barındırdığı kadar çeşitli sorunlar da beraberinde getirir. Bu sorunlarla başa çıkmak birlikteliklerini sürdürmek isteyen iki insanın sorumluluğu dahilindedir. Bir çok çiftin karşılaştığı ortak sorunlar içinde “geri tepme” diye bir tanesi var ki bu, ilişkiyi bitme noktasına dahi getirebiliyor.

Biz bu probleme ‘geri tepme’ adını verdik. ‘Geri tepme ’nin ilişkilerdeki yansımasını bir ilişki örneğiyle açıklamaya çalışalım.

 

Okan ile Burcu bir süredir birlikte. İlişkileri iyi gitse de Burcu bir süre sonra Okan’ın ihtiyacı olan birtakım şeyleri kendisine vermediğini düşünmeye başlıyor. Erkek arkadaşından istediği davranışları göremeyen Burcu Okan’ın tüm hareketlerini eleştirmeye başlıyor. Burcu’nun neden böyle davrandığını anlayamayan Okan ise kendisi hakkında yapılan olumsuz eleştirilerden sıkılıyor ve Burcu ile arasına bir mesafe koyuyor.

 

Aralarına nedeni bilinmeyen bir uzaklık giren çift bir süre sonra ilişkilerinin kontrolünü tamamen kaybediyor ve büyük bir iletişim probleminin yarattığı dipsiz bir kuyuya birlikte yuvarlanıyor.

 

Burcu yaşadığı ilişkide mutlu olmadığı için Okan’a da kötü davranmaya başlıyor. Onun asıl istediği şey Okan’ın onun isteklerine cevap vermesi. Fakat o isteklerinin yapılması için Okan’ı eleştiri yağmuruna tutarak üstü kapalı bir baskı uyguladıkça Okan’da ondan uzaklaşıyor.

Okan Burcu ile arasına bir mesafe koymadan önce sevgilisinde ki değişiklikleri fark edip onun birkaç isteğini yerine getiriyor.

 

Örneğin onu hafta sonunda uzun zamandır gitmek istediği bir sahil kasabasına götürüyor. Fakat Burcu, isteği yerine getirilmiş olsa da oraya gitmek için bu kadar zaman beklemek zorunda kaldığını düşündüğü için Okan’a teşekkür etmek yerine ona olan kızgınlığını dile getiriyor ki ilişki bu noktada bir çıkmaza giriyor.

 

 

Duruma Okan’ın perspektifinden baktığımızda sevgilisini mutlu etmek için davranışını değiştiren Okan’ın Burcu’nun olumsuz eleştirileri yüzünden yine eski tavırlarına döndüğünü görüyoruz. Burcu’nun isteklerini yerine getirdiğinde de asık bir surat ve mutsuz bir ifadeyle karşılaşan Okan içindeki kızgınlığını tekrar eski davranış kalıbına geri dönerek, yani Burcu’nun beklentilerine kayıtsız kalarak karşısındaki insana yansıtıyor.

 

 

Eminiz ki bir çoğunuz özel ilişkilerinizde benzer sorunlarla karşılaşıyorsunuz. Birisi için bir şey yapmak ve o kişinin yaptığınız şeye önem vermek yerine sizi eleştirmeye devam ettiğini görmek herkes için çok yıpratıcı bir şey.

 

Bizim ‘Geri tepme etkisi’ olarak nitelendirdiğimiz durumla başa çıkabiliriz. Nasıl mı? İşte size bir kaç ipucu:

Geri Tepme Etkisi İle Başa Çıkma

 

-Sevgiliniz uzun zamandır yapmasını istediğiniz bir şey yaptı:

Sevgiliniz uzun zamandır görmek istediğiniz tiyatro oyununa sonunda bilet aldı. Bu noktada içinizde biriktirdiğiniz kızgınlığınız her an dışarı çıkabilir, aman dikkat!

 

-Ona biletleri aldığı için teşekkür edin. Unutmayın ki o şu an sizden yaptığı şey için onay bekliyor. O bakımdan sevgilinize o oyuna gitmenin sizin için ne kadar önemli olduğunu söylemeli ve yaptığı şeyin sizin açınızdan ne kadar değerli olduğunu ona hissettirin. Bunları yapmazsanız bir daha ki sefere istediğiniz herhangi bir şeyi yapmak için kendine göre bir sebep bulamayacaktır.

 

 

-Ona bu biletler için ne kadar uzun zamandır beklediğinizi söyleyin ve geçmiş günlerde ondan beklediğinizde biletleri almadığını görünce ne kadar üzüldüğünüzü anlatın.

 

 

-Sevgilinizin uzun zamandır istediği bir şey yaptınız:

Sevgilinizi uzun zamandır gitmek istediği bir restorana götürdünüz. Onun restorana gideceğinizi öğrendiğinde hemen boynunuza atlamasını beklemeyin. Bunun yerine o ana kadar içinde biriktirdiği kırgınlıklarının geçmesini beklemeniz en doğrusu olacaktır.

 

-Onun isteği yerine getirilmeyeceği süreçte hissettiği duyguları sizinle paylaşmasına izin verin. Böylece geçmişe dair aranızda hiçbir hesap kalmamış olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*