Kalbinizi Koruyan “Zararlı” Gıdalar

kalbinizi koruyan gıdalar

Hayatımız boyunca “can boğazdan gelir” mottosuyla büyümüş olsak da konu sistemli beslenmeye geldiğindeyse nedense can burundan çıkıverir. Baklava dendiğinde aklınıza koca bir tepsi tatlı değil Brad Pitt’in karın kasları gelir. Mekik ise her sabah fırından almak için can attığınız leziz şey olmak yerine yapmaktan kaçtığınız harekete dönüşür. Göz ardı edilense her daim “zararlı” olarak tabir edilen kimi besin maddelerinin aslında metabolizmanıza yardımcı olacağıdır. Hatta “work out” sürecinize destek vereceğidir.

Aşağıda haklarındaki şehir efsanelerini yerle yeksan ettiğimiz iki besin ve bir içeceğin size “jilet gibi” bir vücut sağladığını gördüğünüzde çok ama çok şaşıracaksınız.

Alkol

Yoga Nedir? | Yoga Ne İşe Yarar? | Yoga Türleri yararları

Adı niye karaya çıkmıştı: Besin değeri çok düşüktür ve bira göbeği denen çıkıntıya sebebiyet verir.

Neden aklandı: Harvard’lı profesörlerin tamı tamına 18.000 erkek üzerinde yaptıkları bir araştırmada, her gün ortalama iki bardak bira içen erkeklerin kalp krizi geçirme yüzdelerinin daha az olduğu ortaya çıkmış. Başka bir gözlem de benzer sonuçlar vermiş: her gün nerdeyse aynı miktarda içki tüketen kişilerin, iki haftada bir dört bardaktan çok içenlerden daha az abdominal yağ oranına sahip olması kimseyi şaşırtmamış.

Ekşi Krema

krema yararları

Adı niye karaya çıkmıştı: İçerdiği kalori miktarının %90’ını yağdan üretmektedir ve bu oranın yarısı da doymamış yağdan oluşur.

Neden aklandı: Her ne kadar yağ yüzdesi yüksek olsa da toplam kalori miktarı epey düşük sayılabilir. Zaten iki kaşıktan fazla servis edilmediğini düşündüğünüzde – ki bu sadece 52 kalori eder ve bir tatlı kaşığı mayoneze eşittir – 12 bardak yağsız sütten aldığınız kaloriden fazlası depolanmış olmuyor.

Hindistan Cevizi

hindistan cevizi kalp için yararları

Adı niye karaya çıkmıştı: Gram başına vurulduğunda tereyağından daha fazla yağ oranına sahiptir ve damar tıkanıklığına yol açtığı konusunda ciddi iddialar vardır.

Neden aklandı: Hindistan ceviziyle ilgili bildiğimiz en önemli şey slime doygun yağla dolu olsa bile kalp krizi riskini gözle görülür oranda azalttığı. Bunun da şöyle bir mantıklı sebebi var: Meyvedeki doymuş yağ oranının yarısından çoğu lauric asit denilen bir madde içerir. Bu maddeyse kötü kolestrolü (LDL) azaltıp iyi kolestrolü yükseltmede çok başarılıdır. Saf Hindistan cevizi yeme imkanınız seyrekse de bu aramaya sahip çikolatalardan da faydalanabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*