Kanser Teşhisi İçin Yapılması Gereken Kan Testleri

Kanser Teşhisi İçin Yapılması Gereken Kan Testleri

Her hastalıkta olduğu gibi kanser içinde tedbiri elden bırakmamak gerekir. Özellikle tedbiri elden bırakmayan bireyler için erken tanı durumunda kansere karşı mücadele daha kolay olmaktadır.  Kanser teşhisi için kan tahlili yaptırmak gerekir mi? Tedbirli olmak için her yaştan birey için yapılması gereken birkaç kan testi vardır. Peki kansere karşı hangi kan testleri yapılır?

Kanser Teşhisi İçin Yapılması Gereken Kan Testleri

Tümör belirteçleri

Öncelikle tümör belirteçleri nelerdir sorusuna kısa bir cevap vermemiz gerekirse, tümör belirteçleri kanserli organlarda veya dokularda üretilerek vücudun tamamına yayılabilen maddelerdir. Ara sıra da bu maddeler kanserli hücrelere karşı bir savunma olarak vücudun diğer hücreleri tarafından salgılanabilir. Bir kanser türünde bir ya da daha fazla tümör belirteçleri görülebilmektedir. Bu tür belirteçleri idrar, kan gibi testlerle tespit edilmesi mümkündür.

 

Kanser testi nasıl olur?

1- Kanser hastalığı için hassas olunmalıdır.

2- Kanser türüne göre özel bir yapısı olmalıdır.

3- Kanser harici hastalıklarda kanda yükselme gözlenmemelidir.

4- Kanser kitlesi üretilen marker miktarı ile orantılı olmalı.

Kansere yakalanma riskinizi bir oran olarak öğrenebilmeniz olağandır. Kanser hastalığı teşhisinde bir birinden farklı kanser marker testleri yapılmaktadır. Kanserin var olabileceğini göstermek için bazı hormonlar ve bazı enzimler kan düzeyini yükseltir. Yapılacak olan kan testinde vücuttaki organların işlevlerini nasıl bir periyotta gerçekleştirdiğini ve herhangi bir kanser riski olup olmadığını da gösterebilir.

 

Her kanser türü için farklı testler olmaktadır bu testler aşağıdaki gibidir:

Meme tümörlerinde CA 15-3

Prostat Spesifik Antijen prostat kanseri için yapılması gereken testtir . (Total PSA, Serbest PSA)

Yumurtalık kanseri için Karbonhidrat Antijen (CA 125)

Kalın bağırsak tümörlerinde Tümör M2-PK (Piruvat Kinaz M2 izoenzimi)

Mide, pankreas ve bağırsak tümörlerinde  Karsino Embriyonik Antijen(CEA) ve CA 19-9 testleri yapılır. Teknolojinin sağlık alanının da gelişimiyle birlikte erken teşhis için yeni testler oluşturulmaya çalışılmaktadır.

Kanseri sadece kan testlerinde ki sonuca göre de belirlemek elbette ki yanlıştır. Kanser teşhisi hakkında daha kesin bir sonuç elde etmek istiyorsanız dokunuzdan örnek aldırarak biyopsi yapılmasını isteyebilirsiniz. Zaten doktorunuz gerekli olan durumlarda bunu sizden isteyecektir. Eğer kanser şüphesi taşıyorsanız kesinlikle ihmal etmeyin. Tüm kanser hastalarına da buradan acil şifalar dileyelim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*