Karın Kası Yapalım

karın kası baklava

Şu “aşk tutamağı” lafını kim uydurmuş bilemiyoruz ama bu bahane de yavaş yavaş suyunu çekiyor. Vakti zamanında “yakışıklı değilim ama sempatiğim”, “kel değilim alnım açık” bahanelerine can simidi gibi yapışan neslimize artık bahane değil aksiyon gerek. Baklava kıvamında karın kası sahibi olmak aslında o kadar da zor değil. Beslenme alışkanlıklarınızı hale yola sokup, biraz da egzersizle karın kaslarınızı çelik kadar sağlam kılabilirsiniz.

Sırtüstü yatıp, dizlerinizi kırın. Ayak tabanlarınız da yere bassın. Eğer karın kası yapacağım derken sırt ağrılarından kasılmak istemiyorsanız altınıza bir yoga veya plates şiltesi serebilirsiniz. Bacaklarınızı kalçalarınızın hizasına getirin, ellerinizi de başparmağınız kulağınızın arkasına değecek şekilde başınıza yaslayın. Dirsekleriniz kesinlikle dışarıda olsun, çeneniz de tavanı işaret etsin bir zahmet. İleri ve yukarı doğru mekikvari bir hareketle kalkın, yani sırtınız ve enseniz yerle teması kesilsin. Kafanızı ellerinizle itmemeye ayrı özen gösterin. Eğer çeneniz göğsünüze değiyorsa karın kası çalışmıyordur ve ortada bir sorun vardır.

Bir süre ara verin. Sonra da kafanızı, sırtınız ve beliniz yerde kalacak kadar kaldırın. Duraksarken karnınızı sıkıp bırakmayı ihmal etmeyin. Yavaş yavaş kafa, boyun ve omuzlarınızı başlangıç pozisyonuna getirin. Son olarak da dizlerinizi karnınıza çekip, ayaklarınızı aynı pozisyonda tutarak esneme hareketleriyle çalışmanızı tamamlayın. Eğer bu egzersizi haftada dört gün 15’lik üçer setten yaparsanız, iki aya kadar karın kaslarınızda kıpırdanmalar sezmeniz sürpriz olmayacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*