Kredi Kartı Almak İsteyen Gençlere Öneriler

kredi kartı almak isteyen gençlere öneriler

18 yaşına gelmek, sizleri özgür bir birey haline getiren bir durum. Artık resmi olarak yetişkin oldunuz ve bir kredi kartına sahip olabileceksiniz.

Siz kredi kartı almak için çok istekli bir durumdayken ne yazık ki bankalar sizlere kredi kartı vermek için pek istekli değiller. Tüm bankalara başvuru yapıp onay beklemek yerine sizin yapmanız gereken gençlere yönelik kampanyalar düzenleyerek, gençleri hedefleyen bankalara kredi kartı başvurusu yapmak.

Kredi kartı sahibi olmaya hazır olmak

Yaş olarak kart kullanıcısı olmanıza bir engel olmasa bile, bu direkt olarak sizin hazır olmanız demek değildir. Bu konuda baltalayan bir sürü yetişkine illa ki rast gelmişsinizdir. Ödeyebileceğiniz miktardan daha fazlasını almayıp, ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmalısınız. Hazır durumda olmadan kredi kartı almanız sizin için birçok sorun teşkil edecektir. Bu yüzden bilinçli olmalısınız.

Kredi kartına sahip olmak konusunu tamamen anlamalısınız

İlk kredi kartınıza onay almanız özellikle de 21 yaş altıysanız biraz zor olabilir. Belirli yaşın üstündeki kişilerden bile, kanıtlanabilir gelir belgesi isteniyor. Madem sizler de birer tüketici oluyorsunuz, o zaman bunu karşılayabilecek bir durumda olduğunuz, yetkili kurum ve kuruluşlara bir belgeyle ibraz etmelisiniz. Şayet bir geliriniz yok ise, size ek kart çıkartabilecek bir kişi bulmanız gerekli.

Kart sahibi olmanızı zorlaştıran diğer konumuz ise bir kredi geçmişinizin olmaması. Bu nedenle, bankalar geçmiş dönemlere bakarak bir karara varamazlar. Hâlbuki, bankaların müşteri temsilcileri, kart istediğinizde ilk olarak, başvurmuş olan kişinin kredi geçmişine bakar ve onay kararını buna göre gözden geçirir.

Bir işe sahip olun

En uygun olan ise yarı zamanlı veya tam zamanlı olarak çalışmakta olduğunuz bir işiniz olması ve düzenli bir gelire sahip olmanız. Bu durum sizi ilk kartınıza sahip olmak için iyi bir duruma getirecektir.

Öğrenci için kredi kartları

Eğer üniversite öğrencisiyseniz ya da bir koleje kayıtlı durumdaysanız ilk kredi kartınıza sahip olmak için öğrenci kredi kartlarına başvuru yapmanız en uygun olanıdır. Önde gelen bankalarda genellikle, ‘öğrenci kartı’ uygulaması bulunmakta. Ama sadece öğrenci kredi kartı yazıyor diye bunun çok iyi şartlara sahip olduğunu düşünmemelisiniz. Kimi öğrenci kartlarının, faiz oranları ve yıllık ücretleri öylesine yüksek ki bu onları kötü bir seçenek haline getiriyor. Bu sebeple ne kadar kart teklifi alırsanız alın başlamak için sadece bir tanesini ve sizin için en uygun olanı tercih edin.

Varsa kendi bankanıza başvurun

Daha önceden açılmış bir vadesiz hesabınızın ve banka kartınızın olduğu bir banka var ise, o zaman ilk yapmanız gereken bu bankaya başvuru yapmanızdır. En mantıklısı bu olacaktır. Daha önceden var olan bir iletişim kanalına sahip olmanız, kartınıza onay almak için şansınızı baya artıracaktır. Ne de olsa bir yerden başlamanız gerekiyor.

Düşük limitli kredi kartlarına yönelin

Kredi geçmişine sahip olmamanız, kredi kartı almanıza engel olduysa, sizler de düşük limitli kredi kartları için başvurabilirsiniz.  Ufak ya da sınırlı limiti olan kredi kartlarını almayı düşünün ki, bu sizin onay almanız için şansınızı yükseltir. Eğer almışken en iyisini alayım her şey tam olsun, yüksek limitli olsun ileride lazım olur diye düşünürseniz, büyük olasılıkla reddedilirsiniz.

Birilerinden yardım alın

İlk kredi kartınızı almanızda size yardımcı olabilecek ve sizin için kefil olmaktan çekinmeyecek bir yakınınızdan yardım isteyebilirsiniz. Kredi geçmişi iyi olan birini size kefil göstermek hızlı bir şekilde kredi kartı almanız için iyi bir seçenektir. Baştan onunla açıkça anlaşın, ödemelerinizi her ayın belirlenmiş gününde tam zamanında yapacağınız, sorumlu bir şekilde davranacağınız ve kredi kartına dair tüm kurallara uyacağınızın garantisini verin. Daha sonrasında, kendi başınıza kredi kartı alabilecek bir kredi notuna sahip olduğunuzda kendiniz kredi kartı alabilirsiniz.

Ret edilirseniz de umutsuzluğa kapılmayın

İlk kredi kartınız için başvuru yaptığınızda, bir çok bankaya başvuruya rağmen başvurunuz kabul olmazsa size sürpriz olmasın. Sebeplerine yukarıda değindik. Hatta kredi kartı geçmişleri ve kredi skoru olan kişiler bile ret cevabı alabiliyorlar. Eğer ret cevabı alırsanız genellikle şu şekilde olacaktır:

Üzülerek bildiriyoruz ki, başvurunuza olumlu yanıt veremiyoruz. :(’

Bu gibi durumlarda başka seçenekler üzerine yoğunlaşmalısınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*