Ne Zaman Kredi Kartı Almalısınız? Kredi Puanı Oluşturmanın 8 Yolu

kredi puanı

Ne zaman bir kredi kartı almalı ve nasıl kredi oluşturursun?

Kredi kartı, yalnızca alışveriş yapmak için yardımcı olan bir araç değil, daha da fazlası olabilir. Optimize edilmiş kredi kartı kullanımı, olumlu şartlarda kredi almanıza, daha ucuz sigorta, daha düşük kira ve iyi bir cep telefonu planı sağlayacak iyi bir kredi geçmişi oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca günlük alışverişlerinizde güvenli alışveriş yapabilir ve ödül puanı kazanabilirsiniz. Basitçe, kredi kartlarını doğru şekilde kullanırsanız kullanışlıdır.

Ne zaman kredi kartı almalısın?

Kredi kartı almak için “doğru yaş”, kartınızı sorumlu bir şekilde kullanabildiğiniz zamandır; Bu da mali olarak her ay faturalarını tam olarak ödeyebildiğiniz anlamına gelir. Yetişkinlerin başlangıcında, ancak tahakkuk eden faiz ve borcun pahasına kredi sağlamaya başlamanız önerilir.

Bir kredi kartını yönetmek için, her ay kredi kartı faturalarını ödeyebilmeniz için para kazanmanız gerekir . Buna ek olarak, kamu hizmeti faturalarının ödenmesi, kredi kartı faturalarının ödenmesi, belirli bir miktarda tasarruf edilmesi ve diğer mali yükümlülükler gibi diğer mali yükümlülükleri karşılayacak kadar kazanmak zorundasınız.

Bunların yanı sıra, iyi kredi oluşturmak için takip etmeniz gereken bazı önemli adımlar da vardır.

Krediyi sorunsuz bir şekilde oluşturmak için 8 yol

Ülkemizde zayıf bir kredi puanı ile yaşamak zor. Kredi başvurularında  yüksek faiz oranlarına tabi olacaksınız ve borç verenleriniz tarafından reddedilecektir. Henüz öğrenmediyseniz, yakında iyi bir kredi raporunun önemini bileceksiniz.

Daha önce de söylediğim gibi, çoğu kredi vereni, bir kişinin finansal uygunluğunu analiz etmenin en yaygın biçimi olduğu için kredi puanınızı kontrol edecektir.

Kredi kartı faturalarını zamanında ve eksiksiz öde

Kredi kartları yardımıyla iyi kredi puanı oluşturmak istersen, kredi kartı ödemelerini kaçırmamalısın. Belirtilen süre içinde tüm bakiyenin ödenmesi gerekir.

Kredi limitinde kalın

Bir kredi kartına başvurduğunuzda, ihraç edenler gelirinizi, mevcut borç seviyenizi ve kredi geçmişinizi değerlendirdikten sonra sizin için bir kredi limiti belirler. Kredi limitinizin altında kalan satın alma işlemlerini yapmalısınız. Sınırı aşarsanız, kredi limitini aşmak için bir ceza ücreti ödemelisiniz. Buna ek olarak, kredi limitini aşmak kredi puanınızı olumsuz etkileyebilir.

Kredi limitiniz ve bakiye, diğer hesap bilgileri ile birlikte her ay kredi bürolarına raporlanacaktır. Bu faktörler kredi puanınızı ve puanınızın “kredi kullanımı” bölümünü belirlemede önemli bir rol oynar.

Ne kadar iyileştirmeniz gerektiğini belirleyin

Kredinizi düzeltmeyi düşündüğünüzde, almak istediğiniz kredi türünden haberdar olmanız gerekir.  Kredinizi daha kolay veya uygun koşullarla elde edebilmek için, kesin bir hedef belirleyebilmeniz için mevcut kredi derecenizi kontrol edin.

Rapordan bir kopyasını alın

Her yıl üç kredi raporlama ajansından kredi raporunuzun ücretsiz bir kopyasını almalısınız.Böylece puanınızı yükseltmek için gerekli adımları atabilirsiniz.

Hatalar için kredi raporlarını inceleyin

Önünüzde kredi raporunuz varsa, bir sonraki işiniz onu dikkatli bir şekilde okumanızdır. Her kredi bürosu farklı bilgileri içerebilir, çünkü her bir kredi bürosu skoru farklı bir şekilde hesaplayabilir. Borç verenin hangi kredi bürosunun raporunu çekeceğini bilmediğiniz üç puanın farkında olmalısınız. Hataları algılayabilmeniz için raporun tamamına gitmeniz gerekir.

Uyuşmazlık mektubunu kayıtlı veya sertifikalı posta ile gönderin

 

Kredi raporunuzdaki tüm yanlış bilgilere karşı itiraz etme hakkınız vardır. Çoğu zaman, çevrimiçi tartışmaya, postaları göndererek itiraz etmekten daha hızlıdır. Her finansal işlemin kayıtlarını tutmanız ve böylece belgeleri çevrimiçi olarak raporların bir kopyasıyla birlikte kredi bürolarına gönderebilmeniz ve vurguladığı hatalarla birlikte koymanız önerilir.

Tartışmayı tekrar et

Memnun kalmazsan, tekrar anlaşmaz olursun. 

Borçlarınızı ödeyin

Güvenli bir kredi kartıyla başlayın

Henüz kredi kartı başvurusu yapmadıysanız ve kazancınız yüksek değilse, güvenli bir kredi kartı çıkarmanız önerilir. Güvenli bir kredi kartıyla, önünüzde nakit para yatırma hakkına sahipsiniz. Para yatırma miktarı, kredi limitiyle aynıdır.

Kredi kartını diğer kredi kartları gibi kullanabilirsiniz; Satın alabilir, tahsis edilen süre içinde bakiyenizi tam olarak ödemezseniz faiz doğurabilir. Ödemelerinizi yapmakta başarısız olmanız durumunda, yatırılan nakit teminat rolünü oynayacaktır.

Neden güvenli bir kredi kartı kullanmalısınız?

Güvenli bir kredi kartı kullanmanın amacı, kredinizi oluşturmaktır. Güvenli olmayan bir kredi kartına hak kazanmak için yeni bir kullanıcının kredi kurmasının en iyi yolu budur. Böyle bir kart bulduktan sonra, herhangi bir ayarlı mevduata gerek kalmadan artan kredi limitleri gibi daha iyi avantajların tadını çıkarabilirsiniz.

Bununla birlikte, güvenli kredi hesabınızı kapattığınızda, depozito tutarını geri alacaksınız.

Mütevazı bir kredi puanı oluşturduktan sonra, kredi yolculuğunuza başlamak için düşük bir yıllık ücretle gelen güvencesiz bir kredi kartı için başvurun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*