Moda mı Stil mi?

moda stil

Unutulmamalı ki kostüm ile birlikte takınılan tavır, bir kişilik meselesidir. Bir giysi seçmek, bir kişiliği reddetmenin iki yolundan biridir; öbürü ise “diğeri”nin hayaline dönme formudur. Kendimize uygun bulduğumuz bir stille, arzuladığımız imajı yakalamak isteriz. Moda deyince bir erkek için en önemlisi, stil sahibi olmaktır.

Her şeyden önemlisi taşıdıklarımız bize benzemeli, biz olmalı diyen Roland Barthes, moda için de “bir işaretler sistemi” tanımını kullanıyor.

Bazıları için moda, kendimizi eşsiz bir birey olarak sunmanın iyi bir yolu olabilir. Özellikle son on yılda, birçok moda akımı ortaya çıktı ve kabul gördü. İnsanlar yetmişler, seksenler ve doksanlardan beri çeşitli konfeksiyonlar giyiyorlar. Bizler de bu yüzyılda kendimizi, ona uygun tarzda gösterecek yeni bir moda yaratmak için debeleniyor gibi görünüyoruz.

Aslında erkek giyimi ile kadın giyiminin hareket noktalarında da büyük farklılıklar bulunuyor. Erkek modasının kadın modasına göre daha düz ve daha kolaymış gibi göründüğü yargısına asla düşmemek gerekiyor. Örneğin kaliteli kumaş, mükemmel kesimler ve detaylarda hareketlilik, erkek modasının ne kadar önemli ve zor olduğunu hemen ortaya seriyor. Nitekim bu alanda başarılı markalar, bulundukları yere büyük uğraşlar sonucunda geldiler; Prada, Louis Vuitton, Jil Sander, Yves Saint Laurent, Smalto gibi.

Erkeksiliği, gücü ve sadeliği ön planda tutan tasarımlar yaygın olarak kabul görüyorlar; bilekte biten sigaret pantolonlar, kırışık kumaşlardan bol ceketler, soluk pastel renkler de hayli revaçta şu aralar.

Erkek modası günlük hayatta gitgide daha çok rahatlığı vurguluyor -ki bu bizim için başlı başına bir şans. 19’uncu yüzyıl İngiltere’sindeki gibi giyinmek durumunda kalsaydık ne yapacaktık?

Günümüzün kadını da, erkeği de talepkar. Artık biz erkekler de yaşam düzeyimizi iyi bir noktaya taşımak ve gardırobumuzun kapağını açınca kendimizi evde hissetmek istiyoruz.

Zaten unutmamalı ki günümüzün ve geleceğin trendy erkeği şık, bakımlı ve kendisini her alanda geliştirmeyi bilen bir erkek

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*