Seo – Arama Motoru Optimizasyonu

seo arama motoru optimizasyonu

Seo

SEO, ‘Search Engine Optimization’ ifadesinin baş harflerinden oluşur. Türkçe karşılığı ise ‘Arama Motoru Optimizasyonu’ dur. Arama Motoru Optimizasyonu, Google kullanımının giderek yayılması sonucunda ortaya çıkmıştır. Bir sitenin veya sayfanın, arama motorunda üst sıralarda yer alabilmesi için uygulanan hemen hemen her çalışmayı kapsamaktadır.

SEO yapılmasının asıl amacı; İnternet sitelerinde olan bilgi, hizmet veya satışların hedef kitleye ulaşabilmesini sağlamaktır. Bunun yolu da daha üst sıralarda görünmekten geçer.

Web sitelerinin oluşturmak istedikleri popülariteye, SEO – Search Engine Optimization ile doğal gibi algılanan yöntemler kullanılarak ulaşılır. Bu web popülaritesi beraberinde arama motorları sıralamasında yükselmeyi de getirmektedir.

Seo – Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Uygulanır ?

Siteye SEO uygulamak için; Seo anlamını öğrenmek ve biraz da olsa kafa yormak, arama motorlarında aranan kelimelerde çok daha üstlerde çıkmak için gereklidir.. Kişiler bir bilgiyi arama motorlarında en fazla hangi ifadelerle arıyorlarsa, konu başlıklarının o ifadelerle uygulanması siteye daha fazla hit çekmeyi sağlar. Seo nasıl yapılır? sorusu karşısında ise, binlerce madde yazsak yeterli gelmeyecektir. Özetle anlatmaya çalışalım…

Genel olarak şu iki faktör, arama motorlarında sıralamayı etkiler:

1- On Page Faktör: Sitenin kendi içerisinde yapılan iç optimizasyon çalışmalarıdır. Özgün içerikler oluşturmak, sitenin hızlı olması, kullanıcıya olumlu bir deneyim yaşatması benzeri

2- Off Page Faktör: Dış optimizasyon çalışmalarıdır. Başka sitelerden verilecek linklere bağlı olan, Backlink adı verilen etken buna örnek gösterilebilir.

Seo, Google arama motorunun giderek yaygın duruma gelmesi sonucunda meydana çıkmıştır. Bir günde milyonlarca kullanıcı Google arama motorundan çeşitli aramalar gerçekleştirmekte ve sitelere ulaşmaktadırlar.

Örneğin; Spor ayakkabı almak isteyen kişi  ‘spor ayakkabı‘ veya ‘spor ayakkabı satın al’ kelimeleriyle arama yapacak ve karşısına çıkan arama sonuçlarından ilk sayfada, öncelikle de ilk sırada yer alan adrese tıklayacak ve bire bir ilgili siteye girecektir. Bir olasılıkla bu internet sitesinden bir spor ayakkabı satın alacak ve site sahibi para kazanacaktır. Bir günde yüzlerce hatta binlerce spor ayakkabı satın alma düşüncesine sahip kişi arama gerçekleştirecek ve karşılarına çıkan ilk yere tıklayacaktır. Bu sebeple, Google’da amaçlanan kelimelerde ilk sayfada ilk sırada yer edinmek site sahibi için çok değerlidir.

İnternet kullanıcılarının, çoğu zaman başlangıç noktası bir arama motoru olur.  Bu da genellikle Google arama motorudur. Bir bilgi araştırırken, bir ürün almaya kara vermeden evvel, bir sinema filminin yorumlarına göz gezdirmek için, hatta aklımıza gelen neredeyse tüm konularda bir arama yaparak, her sonuca ulaşıyoruz. Karşımıza gelen aramaların sonuçları neye istinaden sıralanır?

Seo İle Üst Sıralara Çıkmak

Üst sıralarda görüntülenebilmek için bir sitenin,  Seo çalışmalarına başlamadan önce arama motoru  algoritmasını anlamak ve gelişmeleri yakından takip etmek gerekir. SEO  konusunu zorlu bir çalışma alanı haline getiren de sürekli güncellenen bir konu olması. Bundan kısa bir süre önce SEO adına çok önemli görünen optimizasyon tekniklerinin bir kısmı şu anda ya bütünüyle değerini yitirmiş ya da azalmıştır. Bu nedenle arama motoru optimizasyonu konusu, günlük olarak yapılacak takip ve yenileme gerektiren bir çalışmadır.

Algoritmalar ve arama motorlarının çalışma sistemi iyice öğrenildikten sonra,  yapılacak projenin ve kullanılacak kelime gruplarının seviyesine göre yol haritası oluşturup çalışma başlatılmalıdır.

Her bir SEO  projesinde ilk önce yapılması gereken; anahtar kelimeler hakkında bir çalışma ve rakip analizidir. Anahtar kelime analizi yanlış yapılmış bir SEO projesi, hiçbir zaman istediği sonuca ulaşamaz.

İnternetin artık her alanda yaşamımıza girmesiyle, arama motorlarının önemini daha da fazla anlıyoruz. Oluşan rekabet ortamı içerisinde yer alan site sahiplerinin bir süre reklam alanlarını tercih etmeleri sonucu elde edilen geri dönüşler, internetin ne kadar büyük bir reklam kaynağı olduğunu her geçen gün ortaya koymuş ve böylece doğal aramalarda sitelerin Google gibi arama motorlarında üst sayfalarda yer almasının kattığı değer fark edilmiştir.

Bunlara ek olarak , internet kullanmanın daha bilinçli hale gelmesiyle, kullanıcılar kaliteyi elden bırakmayarak, sponsor reklam bölümlerindeki adresler yerine üst sıradaki internet sitelerini tıklamaya başlamışlardır. Bu gelişme de site sahiplerini, SEO çalışmaları ile reklam maliyetlerinin külfetinden kurtularak, üst sıralarda daha çok ziyaretçi çekmenin peşine düşürmüştür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*