Ayrılık Konuşması Nasıl Yapılır? Detayları Nelerdir?

Ayrılık Konuşması Nasıl Yapılır? Detayları Nelerdir?

İnsanlar hayatları boyunca bir çok yerde bulunurlar. Bu durum bazen yeni başlangıçlar olduğu gibi bazı zamanlarda da vedalar şeklinde olmuştur. İnsanlar arasında iletişimde oldukça önem taşıyan bu veda sahneleri özellikle ikili ilişkilerde yolların ayrılması kararına gelince biraz daha zor olmuştu. Elbette hemen verilmeyen bu karar için öncesinde uzun uzun düşünülmüştür. İlişkiye başladığınız ilk günkü heyecan yerini üzüntü, stres ve gergin günlere bıraktıysa aslında doğru kararın ta kendisidir bu durum. Bir çok insan bu durumları hissettiği halde akıllarına takılan bazı sorulara da cevap aramadan duramıyor. Ayrılık konuşması nasıl yapılmalıdır? sorusu ayrılık kararı almaktan daha zor hale geliyor. Ayrılık konuşması yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? şeklindeki sorulara cevap aranıyor. Hal böyle olunca biz de bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık. İşte o detaylar.

Ayrılık Konuşması Nasıl Yapılır?

Güzel bir şeylerin başlaması kadar aslında bitmesi de oldukça normaldir. Bu nedenle yaşanan ilişkilerde kötü giden durumların varlığından sonra ya da ilişkinin eski heyecanı kalmadığı zamanlarda insanlar artık bir şeyleri zorlamak yerine hayatlarında olan kişilerle yollarını ayırmayı denerler. Çünkü ilişkinin varlık amacı insanı olumlu yönde etkileyip yıpratmaması gerekmektedir. Brigham Üniversitesi’nde yapılan araştırılmasına göre aslında ideal bir ayrılık konuşmasının olmadığı sonucuna varılmıştır. İnsanların ilişkileri kendilerine özeldir. Bu nedenle her ilişkide yaşanan farklı ve her ilişkinin bitme nedeni de farklıdır. Hal böyle olunca da ayrılık konuşması diye bir şey yokken bu durum değişkenlik gösterdiği sonucuna varılmıştır.

Mantıklı bir şekilde bu konu düşünüldüğü zaman da aslında olayın böyle olduğu anlaşılmaktadır. Karşımızdaki kişiye ne kadar değer verdiğimiz, onunla ne kadar vakit geçirdiğimiz, birbirimizi ne kadar tanıdığımız konularının üzerinde durulduğu zaman ayrılık konuşmasının değişiklik göstereceği bilinmektedir.

Bir ilişkiyi saygılı bir şekilde sonlandırmak için gerçekten karşınızdaki kişi ile yollarınızı ayırmaya emin olmanız gerekir. Bunun yanında bu kararın doğruluğu ve eminliği de önemlidir. Çünkü belki de ayrılmanız gerekmiyor ve zor bir dönemden geçiyor olabilirsiniz. Bu durumun kararını net bir şekilde vermenizde fayda vardır. İlişkiyi sonlandırmak isteyen taraflar için bu durum sürpriz olmak yerine tamamen nedene dayandırılmalıdır. Bu sayede biten ilişkinin nedeni öğrenilecek ve bu da olayın anlaşılması açısından daha da anlamlı hale gelecektir.

Ayrılık Konuşması Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ayrılık konusunda doğru zaman pek olmayabilir. Ancak bu konuda bir hayli yanlış zaman vardır. İnsanlar için önemli, özel ya da zaten çok acı günlerin üzerine bir de böyle durumlar eklendiği zaman zaten kötü olan ya da insanların en mutlu olduğu günlerini ileriye dönük hatırladıkları zaman daha da kırıcı olunmamak adına bu durum oldukça önemlidir.

Ayrılık vakti gelmeden önce yapılması gerekenler arasında konuşmanın önceden insanın kafasında biraz oturmuş olması gerekir. Ayrıca konuşmanın yapılacağı yerin seçimi de bu konuda oldukça önemlidir. Kalabalıktan uzak sessiz ve sakin yerler genellikle bu konuşmalar  için daha uygundur.

Ayrılık konuşmasının kısa bir şekilde yapılması da yine doğru kararlardan biridir. Çünkü uzayan cümleler kişilerin kafasını karıştırmaya ortam hazırlayabilir. Bunun dışında uzun konuşma sırasında tartışmaların olabileceği ve konuşmanın net ve anlaşılır olmasına özen gösterilmelidir.

İdeal ayrılık konuşması için yapılması gereken bir diğer önemli şey ise bu durumun sms yolu ya da mümkünse telefonda yapılmaması gerektiğidir. İnsanların duygu ve düşüncelerin ifade edilmesinde ses tonu jest ve mimikler ve ses tonu oldukça önemlidir. Ancak mesaj yolu ile düşünceleri karşınızdakine aktarmak daha zordur. Bu nedenle böyle önemli konular konuşulurken kesinlikle mesaj yolu tercih edilmemelidir. Her ne olursa olsun karşınızdaki insan ile güzel anılarınızın  olduğunu hatırlamalı ve karşınızdaki kişiye tüm bunların hatırına güzel dilekler ve temenniler dileyerek ayrılık konuşmasını yapmanız en doğru kararlardan olacaktır.

 

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Uzak Mesafe İlişkisi Nedir? Nasıl Doğru Yürütülür?

    Erkeklerde Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir? Nasıl Önlenir?