Babalar Günü Ne Zaman? Babalar Günü Detayları Nelerdir?

Babalar Günü Ne Zaman? Babalar Günü Detayları Nelerdir?

Özel günler elbetteki önemlidir ancak bunlardan bazıları diğerlerine göre daha değerli ve özeldir. Anneler gün gibi babalar günü de bizi bu yaşa kadar getiren bizim bir birey olmamızı sağlayan babalara minnet duygusu ve teşekkür için fırsat günlerden biridir. Elbette özel günlerin anlamı sadece bir gün değil her gün her an bilinmelidir. Ancak bazı günlerin varlığı insanlara farkındalık kazandırmak için bire birdir denilebilir. Hal böyle olunca babalar günü ne zamandır? babalar gününde ne hediye alınabilir? babalar günü detayları nelerdir? şeklindeki sorulara cevap arıyorlar. İşte bu sorular hakkındaki detaylar.

Babalar Günü Ne Zaman?

Sabırla, şefkatle, anlayışla yapıldığı zaman kutsal görevlerden olan babalık görevi için özel gün kaçınılmazdır. Bu nedenle çocuklarının büyümesinde binlerce zorluğa katlanarak,  her zorlu mücadeleye göğüs gereken babaların bir günü elbette olmalıdır. Peki  ne zamandır Babalar Günü?

Tüm dünyada kutlandığı gibi bizim kültürümüzde de önemli yere sahiptir babalar günü. Geleneksel bir hal alan bu kutlamalar her yıl haziran aynının üçüncü haftasında kutlanmaktadır. 2022 yılında Babalar Günü ise 19 Haziran Pazar günü kutlanacaktır.

Babalar Günü’nün Tarihçesi Nedir?

Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı Sanora Smart Dodd, Annelr Günü’nün kutlandığı gibi babalarında bir özel günü olması gerektiği düşüncesindedir. Dodd’un babası 6 kardeşini annelerin yokluğunda tek başına büyütmüştür.

Bu nedenle Dodd babaların bir günü olması gerektiğini ve o günün kendi babasının doğum günü olan 5 Haziran olması gerektiğini düşünerek bu yönce çalışmalara başlamıştır. Ancak bu görkemli kutlamalar hemen yetişmeyeceği için haziran aynının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Babalar Günü’nün ilk kutlanımı 19 Haziran 1910 yılına dayanır.Washington’un Spokane şehrinde ilk olarak kutlanmıştır. Bunun yanında 1924 yılında ise Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge bu kutlamalara destek vermiş ancak resmi olarak bu günü ilan etmemiştir. Ancak 1966 yılındaki dönem başkanı Lyndon Johnson ise her yıl haziran ayının üçüncü pazar gününün Babalar Günü olarak kutlanılacağını belirten bir bildiri yayımlamıştır. Babalar Günü’ne önem giderek artmaktadır. Bu nedenle de 1972 yılında başkanlık yapan Richard Nixon’in imzalaması ile birlikte Babalar Günü Amerika Birleşik Devletleri’nde resmi tatil olarak kabul edilmiştir.

Babalar Günü Hediye Önerileri Nelerdir?

Babalar Günü’nde aslında hediye almak şart olmamakla birlikte önemli olan günün hatırlanması ve o günde babamızı ne kadar çok sevdiğimizi ve bizim için yaptığı ve gösterdiği fedakarlıkları teşekkür ettiğimizi söylememiz bile onları mutlu edecektir. Ancak günün anısına hediye almak ya da hazırlamak bizi daha mutlu eden bir davranıştır.

Babalar Günü’nde babamıza içimizden geçen her şeyin sayfalara döküldüğü bir mektup hediyesi verilebilir. Bunun dışında hediye olarak farklı bir çok alternatif mevcuttur. Gömlek kravat yada pantolon hediye örneklerindendir.. Yada eşsiz kokulu bir parfüm hediye edebilirsiniz. İsme özel kalem yada cüzdan hediyesi de oldukça anlamlı ve tercih edilebilir hediyeler arasındadır.

Kitaplığına yeni bir kitapta sizden diyerek sizin en beğendiğiniz ya da babanıza hitap edeceğini ve seveceğini düşündüğünüz bir kitap hediye edebilirsiniz.

İlgilendiği ve hoşlandığı hobi alanlarından hediye fikirleri de mutlu olunmasına yetecek gibi gözüküyor.

Babalar Günü’nde unutulmamalıdır ki babalar için önemli olan evlatların aldığı hediyeler yada hediyelerin fiyatı değildir. Babanıza onu ne kadar sevdiğinizi ona ne kadar değer verdiğinizi söylemeniz bile onları dünyanın en mutlu babaları yapmaya yetecektir.

Şimdiden evlatları ile empati kuran, her türlü olaya anlayışla yaklaşan, sevgi ve saygısını belli eden, her zaman fedakarlık ve sabırla evlatlarını bir çiçek gibi büyütüp bu günlere getiren babaların ve baba adaylarının Babalar Günü kutlu olsun.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Erkekler İçin Yaz Kombinleri Nasıl Olmalıdır? Kombin Önerileri?

    İlişkilerde Erkeklerin Yaptığı Hatalar Nelerdir?