Günlük Kullanımda Olmazsa Olmazlar: Her Erkeğin Sahip Olması Gereken 5 Casual Ayakkabı Modeli

casual-ayakkabi-suet
casual-ayakkabi-suet

Bazen takım elbise ayakkabıları çok rahatsız, spor ayakkabılar ise çok özensiz olur. İşte bu zamanlarda ihtiyacınız olan şey genelde iki aşırı ucun ortası. Giyeceğiniz ayakkabı yeri geldiğinde resmi, yeri geldiğinde rahat olabilmeli. İşte bu, gündelik giyilebilen ayakkabı tipine biz genelde “casual” ayakkabı diyoruz. Ve hiçbir erkek onlarsız kalmamalı.

“Casual ayakkabı” oldukça geniş ve çok farklı modelleri içeren bir ayakkabı tanımı. Eğer genel konuşacak olursak, bu ayakkabılar belirgin bir şekilde sportif olmayan ayakkabılar. Tipik olarak takım elbiselerde kullanılan ayakkabı muadillerine göre daha çeşitli bir renk paletiyle sunulan deri ya da süetten yapılmış çok yönlü ayakkabılar. Düşünün ki bej, kahverengi, mavi ve (eğer yeterince cesur hissediyorsanız) daha ilerisi. Her ayakkabı sizin için farklı bir deneyim demek.

Onları günlük düzenli kullanımızda olan bir araç olarak varsayın, onlar iş veya oyun için güvenebileceğiniz ayakkabı modelleri. Onlar, çoğu sabah giyinirken elinizin ilk gideceği şeyler. Size yardımcı olabilmek adına bilmeniz gereken 5 temel modeli ve bu modellerin neden ayakkabı rafınızda kendilerine bir yer hak ettiğini derledik.

1- Desert Boots

desert bot
desert bot

Clarks tarafından 1950lerde popülerleştirilen desert boots erkek giyimde çabucak bir dayanak noktası oldu. Bugün, bu ikonik ayakkabı modeli çeyrek asırdan fazla bir süredir insanların gözünde bir tasarım klasiği olarak kabul edilip hala şık ve kullanılışlı bulunmaya devam etti.

Bu ayakkabı, sade ve şık modeli, orta-üst görünümü ve krep tabanı ile kolaylıkla tanınabilir. Deri versiyonları da bulunmakla beraber süet en klasik desert boots seçeneğidir. Üstelik bu ayakkabı modelinin renkleri ince toprak ve pastel tonlardan tuhaf renklere çeşitlilik gösterebilir.

Onlara Neden İhtiyacınız Var?

[tie_full_img]desert bot modelleri[/tie_full_img]

Basitçe söyleyecek olursak çöl botu sahada her mevkide oynayabilecek olan, ayakkabı rafınızın joker üyesi olabilecek bir ayakkabı. Resmi ayakkabıların dışında nasıl kombinlenebileceği konusunda herhangi bir limitiniz yok, bu yüzden elinizde bulundurmanıza değer. Orta-üst tasarımı onu tüm mevsimlere uyumlu yaparken, basit stili kıyafetten kıyafete kolaylıkla uyum sağlayabileceği anlamına gelmekte.

2- Espadriller

[tie_full_img]Espadril ayakkabı[/tie_full_img]

4000 yıl öncesine uzanan tarihiyle bunu söylemek doğru olacak, alçakgönüllü espadriller, ayakkabı dünyasındaki ününü fazlasıyla hak etti. Bu basit yazlık ayakkabı uzun zamandır Güney Avrupa’nın ayaklarının yere basmasını sağlıyor ve hala eskisi kadar şık.

Minimal kanvas üstü ve ip tabanı ile espadrille zaten bir ayakkabının olabileceği kadar casual ve bir o kadar da basit. Ama bunların hepsi, onun çekiciliğinin bir parçası. O, kolaylığın ayakkabısı; kolaylıkla giyilip çıkarılabilir. Güzel görünümü sadece bir bonus.

Onlara Neden İhtiyacınız Var?

[tie_full_img]Espadriller-modelleri[/tie_full_img]

Espadriller, sandalet sevmeyenler için mükemmel bir yaz seçeneği. Ayrıca bu ayakkabılar tatildeyken sahilden bara, bardan akşam yemeğine kolayca giyilecek bir şeye ihtiyacınız olduğu zaman da işe yarar. İyi haber şu, bunlar son derece uygun fiyatlı ayakkabılar. Bununla birlikte eğer süet görünüme sahip daha trend ve daha şatafatlı bir şey istiyorsanız son derece üst segment seçenekler de mevcut.

3- Süet Derbyler

[tie_full_img]set derby ayakkabı[/tie_full_img]

Derby ayakkabılar son dönemlerde modern kombinlerde sıklıkla kullanılıyor. Bazı modeller, özellikle siyah deri olanları, aslında casual olmaktansa smart olabilir. Derby ayakkabılar süetten yapılıp açık renkli olduğunda tam bir casual klasiği oluyor ve takım elbiselerdense kotlarla daha iyi gidiyor.

Derby, açık bağcık sistemine sahip yuvarlak burunlu bir ayakkabı olarak bilinmekte. Bu, deri parçalarının ayakkabının üst kısmına dikildiği anlamına geliyor. Genellikle takım elbiselerle daha iyi giden Oxfordlu kuzeninde görülen kapalı dantel sisteminden daha az resmi olarak görülüyor.

Onlara Neden İhtiyacınız Var?

[tie_full_img]set derby ayakkabı modelleri[/tie_full_img]

Süet Derby hem smart hem de casual sınıfında bir ayakkabı. Bu onu buluşmalar, akşam yemekleri ve smart-casual kıyafet gerektiren her türlü etkinlik için mükemmel bir seçim yapıyor. Bu ayakkabı, desert boot’tan biraz daha üst segmentte, deri Derby’den ise biraz daha casual duran ve ihtiyacınız olan her koşulda sizin için değerli bir müttefik.

4- Süet Mokasenler

suet gucci ayakkabı
suet gucci ayakkabı

Cilalı görünüşleriyle geleneksel deri mokasenler resmi giyime daha uygunlar. Fakat eğer aynı stili casual giyime uygulamak isterseniz tek ihtiyacınız olan yapıldığı maddeyi değiştirmek.

Mokasen terimi oldukça geniş fakat genelde geçmeli tasarımlı ve mokasen tarzı burunlu her şeyi içerir. Bunun dışında, hemen her şeye süet makosenler gider. Deri yerine süet tercihi, bir ayakkabıyı her zaman daha uyumlu hale getirir.

Onlara Neden İhtiyacınız Var?

[tie_full_img]süet mokasen ayakkabı modelleri[/tie_full_img]

Mokasen ayakkabılar uzun zamandır lüks giyimi sevenler ve Akdenizliler için popüler bir ayakkabı tercihi. Eğer klasik bir Derby’den ya da Desert Boot’tan daha eşsiz, daha kişilik sahibi bir şey bakıyorsanız bu iyi bir özellik olabilir. Ayrıca ayakkabı giymenin temel formülüne sadık kalırsanız bu ayakkabıları kombinlerinizde kullanmak şaşırtıcı derecede çok yönlü ve kolay.

5- Günlük Süet Mokesen Ayakkabı

[tie_full_img]gunluk suet mokesen ayakkabi[/tie_full_img]

Adından da anlaşılabileceği üzere sürüş ayakkabısı adlı ayakkabıların çıkış noktası araç sürücüleri. Bu ayakkabılar aslında araç sürmeden önce değiştirilmek için; esneklik, sağlam tutuş hissiyatını korumak ve pedala basarken sağlam durmak için tasarlandı.

Bugün motor sporları dünyasında sürüş ayakkabılarının yerini aslında daha teknik ve yeterli olan alternatifleri almış olsa da erkekler mokasen tarzı burnu sayesinde bu ayakkabılara sadık kaldı.

Süet modellere bağlı kalın ve renk konusunda denemekten korkmayın. Bu ayakkabının kendine özgü doğası size istediğiniz özgürlüğü fazlasıyla vaat ediyor.

Onlara Neden İhtiyacınız Var?

[tie_full_img]süet mokasen ayakkabılar[/tie_full_img]

Geleneksel bir mokasen ayakkabı duruma göre smart ya da casual olabilir, bu onun ciddi görünümüyle alakalı. Sürüş ayakkabısı da bir mokasendir ancak çakıllı tabanının verdiği rahat görünüm onu baştan aşağı bir casual yapar. Ayrıca bu ayakkabılar hava alan oldukça hafif yapısı ve yazlık kısa çorap giyildiği zamanlarda şortlarla olan uyumuyla yaz aylarına damga vurmaya hazır. Tuhaf görünmemek için siz yine de bu ayakkabıyı stil olarak uygun olmayan kotlarla kombinlemekten kaçının.

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

    ilk-bulusmada-gidilecek-yerler-istanbul

    İlk Buluşmada Gidilecek En Etkili 5 Yer İstanbul

    ilk bulusma taktikleri

    İlk Buluşmayı Kusursuz Hale Getirecek İlk Buluşma Taktikleri!