En Tehlikeli 5 Spor Nedir? Özellikleri Nelerdir?

En Tehlikeli 5 Spor Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Spor bazı insanların vazgeçilmezleri arasında yerini alır. Yaşam tarzı olmasının yanında bazı sporlarda insanlar heyecan,tutku, yeni deneyim ve ekstrem istedikleri zaman başvurdukları yollardan biridir. Bu nedenle  son dönemlerde yapılmasının ve ulaşımının kolay olması nedeni ile spora ve spor dallarına olan ilgi giderek artmaktadır. Heyecan severler ve adrenalin tutkunları ise tehlikeli sporlar deneyimleyip hayatlarında daha fazla heyecan katmayı amaçlar. Bu nedenle her zaman bu konuda farklı deneyimleri araştırmaya başlar ve bu adrenalin üzerine yenilerini eklemek isterler. Normal sporlardan farklı olan ekstrem sporları adrenalin severler için kaçınılmaz olsa da bazı insanların izlemeye bile tahammül edemeyeceği derecede adrenalin içerir. Hal böyle olunca ekstrem sporu severler ise en tehlikeli sporlar nelerdir? Bu tehlikeli sporların özellikleri ve detayları neledir? nasıl yapılır? şeklindeki soruları merak edip cevap aramak isterler. İşte bu soruların cevapları ve sizin için detaylı hale getirdiklerimiz.

En Tehlikeli 5 Spor Nedir?

 

Sporun farklı bir boyutu olan ve seven kesimin çok fazla olmasına rağmen, bakmaya bile dayanamayan bir çok insanın olması ekstrem sporları iki farklı yola ayırıyor. Ancak tutku ve adrenalin bağımlıları her gün yeni ve bir diğerinden daha farklı ve tehlikeli spor arayışı içine giriyor. İnsanların damarında akan kanın en yüksek seviyelere çıktığı 5 ekstrem spor dalını sizler için şöyle sıraladık. Mağara Dalışı, Heli-Skiing, Rodeo, Büyük Dalga Sörfü, Base Jump. Bu spor dalları insanların nefesini adeta kesecek şekilde işte nasıl yapıldıklarına dair detaylar.

Mağara Dalışı 

Dalış sporları başlı başına heyecanın zirvede olduğu sporlar arasındadır. Bunun birde mağaraya dalış versiyonu düşünüldüğünde karşınıza ne çıkacağı bilinmediğinden ekstra bir korku ve merak uyandırır. Dalış yaparken karşınıza neyin çıkacağının bilinmemesi risk yaratır. Bu da mağara dalışını tehlikeli sporlar arasında sınıflandırmaya yetecektir. Dünyanın en riskli sporları sıralamasına giren mağara dalışını yapmadan önce bu konuda eğitim alınması gerekmektedir.

Heli- Skiing

Özellikle kış mevsimlerinin olmazsa olmaz aktiviteleri arasında kayak yapmak gelişir. Kayak alanları bu nedenle oldukça popüler olan tatil alanlarından biridir. Pek çok insan kayak yapmayı çok sever ancak işin ekstrem boyutu ise heli- skiing’dir.

Heli skiing yapılırken kayakçılar bir helikopter yardımı ile tepede karın hiç bozulmadığı bir yere bırakılır. Bu bölgedeki herhangi bir parkurun bulunmayışı, çığ riskinin olması ve kayaya çarpma riski göz önüne alınınca en tehlikeli ve riskli sporlar sıralamasında yerini almıştır.

Rodeo

Geçmişten günümüze kadar olan ki süreçte oldukça sık rastlanan spor dallarından biridir. Televizyonlar da yarışmalarda sıklıkla rastlanılan rodeo olarak bilinen spor aslında tam olarak gerçek rodeoyu yansıtmaz. Çünkü oradaki hayvanları temsil için maket şeklindeki mekanizmalar yapılmaktadır. Ancak gerçek rodeo sporunda durum daha farklıdır. Aslında hiç de zor görünmeyen ancak bu spora katılan sporculara sorumluluğun kendilerine ait olduğunu belirtecek şeklinde anlaşmaların imzalandığı spor dalıdır. Rodeonun tehlike spor olma nedeni insanların vahşi boğaların üzerinde durmaya çalışması ve böylece vahşi boğanın altında kalıp ezilme ve hayatlarını kaybetme riskine sahip olması sporun kolay görünmesine karşı hayati tehlike boyutunun yüksek olmasına neden olur.

Büyük Dalga Sörfü

 

Bu spor özellikle ABD’nin Hawaii bölgesine yapılır. Bu bölgede dalgalar inanılmaz boyutlara ulaşmaktadır. Denizin üzerindeki dev dalgaların üzerinde sörf yapmak, bu esnada düşüp dalgalardan kurtulamama durumunun düşüncesi bile bazı insanlara korkunç gelir. Aşırı risk içeren sporlardan olan büyük dalga sörfü tutkunları dalgaların en yüksek olduğu zamanları bekleyip bu tehlike dolu sporu gerçekleştiriyor.

Base Jump

Dünyadaki en tehlikeli sporlar arasında olan base jump hem çok tehlikeli hem de adrenalini çok yüksek olan sporlardan biridir. Basit anlamıyla sporcuların kendisini çok yüksek bir yerden bıraktığı ve yere çok yakın bir yerde paraşüt açması ile tanımlanabilir. Ancak bu sporu yapmak herkesin yapabileceği bir spor değildir ve çok fazla eğitim içerir. Yaşam ve ölüm arasındaki o ince çizgiyi belirlemek ve bu süreçte yapılacak tek bir hata ya da daha fazla geç kalınmışlık kişinin ölümüne sebep olur.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

    İlişkilerde Erkeklerin Yaptığı Hatalar Nelerdir?

    Aşk Acısı Nasıl Geçer? Aşk Acısı Geçirme Yöntemleri?