Erkeklerde Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir? Nasıl Önlenir?

Erkeklerde Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir? Nasıl Önlenir?

Kadın erkek herkesin önem gösterdiği saçlar insanların dış görüntüsünün tamamlamaları nedeni ile oldukça önemlidir. Herhangi bir sağlık durumunun söz konusu olmadığı zamanlarda bu konu üzerinden fazlasıyla durulur. Saç dökülmeleri kadınlarda olduğu gibi zaman zaman hatta belirli dönemlerde ve sıklıkla erkeklerde de görülmektedir. Normal şartlarda dökülen saçların yerine yenilerinin gelmesi gerekirken bazı durumlarda ise saçların yenilenmediği gözlemlenir. Bu sebeple özellikle erkeklerin saç dökülmesi neden olur? Saç dökülmesinin nedenleri arasında günlük alışkanlıklar var mıdır? Rutin yaşantımız saç dökülmesine etki eder mi? Erkeklerde saç dökülmesi nasıl önlenir? Doğal çözümleri nelerdir? şeklindeki sorular erkekler tarafından merak edilenler arasındadır. Hal böyle olunca biz de bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık. İşte o detaylar.

Erkeklerde Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç dökülmesi kadınlarda daha çok gibi bilinse de aslında erkeklerde daha sık ve yoğun görünür. Saçlarda bulunan maddelerden biri keratindir. Bu keratin zaman ile artar ve kafanın deresinden başlayarak saçı dış kısma doğru iter. Her hücrede olduğu gibi saçlar da bu nedenle yenilenmek ister. Bu yenilenmenin normal olmasın yanında  belirli bir oranın üzerini geçen dökülmelerde bu durum can sıkıcı bir hal almaya başlar. Erkeklerin saç dökülmesinin nedeni araştırıldığında bulunan sonuçlara göre saçın artık kendisinin yenilemediği sonucuna varılmıştır.

Erkeklerde saç dökülmesi genel olarak alın ya da başın tepe noktasından başlar. Zamana içerisinde bu iki bölgedeki saçların beraber dökülmesi ile bölgelerde nokta şeklinde açıklıklar oluşur. Saçların günlük olarak 200 telinin dökülmesi normal olarak karşılanırken daha fazlasının olduğu durumlarda anormal bir durum söz konusudur ve hemen tedaviye başlanılması gerekir.

Strese bağlı olan saç dökülmelerinde saçın uzaması da normaldekinden farklılık gösterir. Normalde 1 cm uzaması gereken saçların strese bağlı dökülmeden sonra uzaması yavaşlar ve belkide durur.

Beslenme Alışkanlıkları ve İlaç Kullanımı Etkileri Nelerdir?

Erkeklerde saç dökülmesinin strese bağlı olmadığı durumlarda başka nedenlere bakılması gerekir.Beslenme alışkanlıkları ve alınan ilaçlar diğer etken maddelerdir. Vücudumuzda bir çok yer beslenme alışkanlıklarından etkilenirken saç da bunlardan biridir. Özellikle vücutta demir ve A vitamini eksikliğinden kaynaklanan saç dökülmeleri mevcut olabilir. Bu nedenle ileri boyuttaki saç dökülmeleri için demir eksikliği testi yaptırılmasında fayda vardır ve bu neden çeşitli ilaçlar ve tedavi yöntemi ile ortadan kalkabilir.

Erkeklerde saç dökülmesinin bir diğer nedeni de kimyasal ilaçların kullanımıdır. Özellikle kanser hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçlara bağlı olarak bu durum gerçekleşir. Ancak bunu kesinlikle kafaya takmamak gerekir. Böyle durumlarda tedavi bittikten sonra saçlar kendini yeniler ve eskisinden daha gür daha sağlıklı saçlar meydana çıkar.

Genetik faktörler de saç dökülmesinin sebeplerinden biridir. Ailede kellik ya da ileri boyutta saç dökülmesi varsa o zaman kişide görülmesi de daha artacaktır.

Yanlış Saç Bakım Uygulamalarının Saçlara Etkisi?

Özellikle gençlerin bu konular da yaptıkları hatalardan olan saçlarını şekillendirirken kullandıkları ürünler ya da şekillendirme yöntemleri de saçlarının dökülmesine neden olur. Kullanılan jöle ya da saç spreyleri aslında saçların dökülme konusundaki düşmanı denilebilir. Bu gibi maddelerin sürekli kullanımı saçların gözeneklerinin kapanmasına ve saç derisinin nefes alamamasına neden olur. Böyle durumda da saç dökülesi kaçınılmaz olur. Bu tür problemleri ortadan kaldırmak için bu ürünlerin kullanımında uzak durulması gerekir. Ancak kullanılması gerekli zamanlarda ise de daha kaliteli ürünler tercih edilmelidir.

Erkeklerde Saç Dökülmeleri Nasıl Önlenir?

Sorunun kaynağı tespit edildikten sonra eğer hormonal bir sorun ortaya çıktıysa bu durum DHT hormonunda ki dengesizlikten kaynaklanır. Bu hormon saçların dökülmesine sebep olurken kıl köklerini de zayıflattığı için yenilerinin çıkması da oldukça zordur. DHT hormonunu normal seviyelere çıkararak dökülmenin önüne geçilebilir.

Saç dökülmesine karşı etkili olan şampuanlar ve bakım ürünleri bu konudan şikayetçi olan kişilerin aslında umudu olmuştur. Özellikle paraben içermeyen ve doğal yollarla üretilmiş olan şampuanların kullanımı bu konuda yardımcı olur. Ancak bu  ürünlerin kullanımından sonra sorunun tamamen ortadan kalkmasını beklemek bazen yanlıştır. Bu gibi durumlarda doktor kontrolünde gitmek daha doğru olacaktır.

Saç Dökülmesi için Doğal Çözümler Nelerdir?

Argan ve jojoba yağı saçlar için oldukça faydalı ve hatta mucize denebilecek ürünler arasındadır. Saç dökülmesine karşı koyduğu gibi saçı beslemesi de unutulmamalıdır. Bunun yanında lavanta yağı kullanımı ya da lavanta suyunu duştan sonra masaj yapımı saçların dökülmesine ve saçlarda kepek oluşmamasına iyi gelir. BU bakımın haftada bir kez bile yapılması gözle görülür bir etki meydana getirecektir. Kıl köklerini doğal yollarla güçlendirmek için bu yöntemler denenirken işe yaramadığı durumlarda ise saç ekimi ya da farklı tedavi yöntemlerine başlamak daha doğru olacaktır.

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Ayrılık Konuşması Nasıl Yapılır? Detayları Nelerdir?

    Erkek Mezuniyet Kıyafeti Önerileri Nelerdir? Detayları?