Her Gün Yarım Saat Egzersiz

egzersiz
egzersiz

Uzmanlar, her gün yarım saatlik egzersizin vücut sağlığını korumak için çok etkili olduğu söylüyor. Eğer bir spor merkezinde düzenli spor yapma olanağınız yoksa, her gün en az yarım saat yürüyüş yaparak ya da evde çeşitli spor gereçleriyle çalışarak zindeliğinizi artırabilirsiniz.

Haftanın her günü 30 dakika orta derecede egzersiz yapmak, metabolizmayı güçlendiriyor. Kimi uzmanlara göre orta dereceli aktivite, saatte 3-4 mil hızında yürüyüşe eşdeğer. Bu aktivitelerle haftada yaklaşık 600-1200 kalori tüketebileceğiniz gibi, formunuzu koruyarak daha zinde ve enerjik olabilirsiniz.

Ev dışında kısa mesafeleri yürüyerek kat etmek, asansör yerine merdivenleri kullanmak bir tür egzersiz başlangıcı olarak kabul edilebilir. Kapalı mekanlarda ise basit egzersizlerle bedeni hantallıktan kurtarmak mümkün.

Evde kısa süreli egzersizler için tercih edebileceğiniz hesaplı spor gereçlerinden bazıları şöyle:

Şnav Standı (Push Up Stand): Bu gereç, göğüs ve triseps (arka kol) için iyi bir egzersiz olan Push Up (Şnav) hareketinde, nizami bir şekilde hareketi uygulamanızı sağlar.

Bük Bük (Tighciser): Bu gereçle göğüs, omuz ve kol kasları için egzersiz yapabilirsiniz. Ayrıca bacak kaslarınızı da çalıştırmanız mümkün.

Kapı Barfiksi: Ortalama 90 cm.’ye kadar açılan bu gereçlerle kol kaslarınızı geliştirebilirsiniz.

Göğüs Yayı: Günde on dakika çalışarak göğüs kaslarınızı geliştirebileceğiniz göğüs yayı, rahat taşınabilir bir gereç olduğu için, tatile çıkarken de yanınıza alabilirsiniz.

El Yayları: Bugün bir ev egzersiz klasiği olan el yayları, spor mağazalarında farklı boyut ve özelliklerde bulunabilir. Bu gereçler el ve kol kaslarını pratik bir biçimde çalıştırmak için ideal. Üstelik sadece evde değil, ofisinizde de bunlardan bir tane bulundurabilir, bu gereçleri stres atmak için kullanabilirsiniz.

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Aranan Eleman Olmak

    Erkekler İçin Kişisel Bakım Rehberi