İlişkide Güven Sorunu Nedir? Güven Sorununu Çözme Yolları?

İlişkide Güven Sorunu Nedir? Güven Sorununu Çözme Yolları?

İlişkilerde sıklıkla karşılaşılan bir sorundur güven problemi. Sosyal bir varlık olan insan için çevresindekilerle ilişki kurma ve iletişim halinde olma ihtiyacı vardır. Bu nedenle dökülün ve aşk gibi duygular gelişirken insanlar arasındaki çekim gücü ya da güven duygusundan kaynaklanır. Karşınızdaki insanla önemli bir bağ kurulduğu zaman güven en temel duygudur. Bunun yanında en önemlisi evliliklerde oluşan güven problemi. Güven duygusu ilişkileri zirveye taşıyabileceği gibi ilişkileri dibi de batırabilir. Bu nedenle kadınlar arasında sıklıkla sorularla sorulardan ilişkideki güven sorunu neyden kaynaklanmaktadır? Güven sorununu aşmak için neler yapılabilir? Sorularına cevap aradık. İşte o detaylar

İlişkideki Güven Sorunu Nedir?

İlişkilerde görülen güven problemi genellikle ilişkilerin en yemek problemidir. Bu problemin temelinde aslında insanların çocukluk ve gençlik yıllarında yaşadıkları travmalar kaynaklanmaktadır. Özellikle aile ortamında yeterli sevgi ve şefkati görmeyen, hatta çeşitli sebeplerle terk edilip yalnız kalan çocuklar ilerleyen yaşlarda arkadaşlık ve en önemlisi aşk ilişkilerinde güven problemi yaşamaktadırlar.

Bireyler yetiştirilirken ergenlik çağlarında değişik travmalar geçirebilir. Bazıları sosyal bir arkadaş çevresinde gelişirken bazlıları da asosyal olacak boyuta bile gelebilir.Bu gibi durumların sonunda ise sosyal olmayan gurup sosyal olan grup tarafından dışlanıp ötekileştirmiştir. İşte bu durumda da bireylerde özgüven eksikliği ve karşı taraf tarafından çeşitli fiziksel ya da karakteristik özelliklerden dolayı beğenilmeme korkusu yatar.

Bunun dışında düzgün çocukluk ve ergenlik geçiren bireyler ileri ki yaşlarda da güven problemi ile karşı karşıya kalabilir. Bunun nedeni yaşadıkları ilişkilerdeki terk edilme,şiddet ve aldatma duygularıdır.

İlişkide Güven Problemini Aşma Yolları Nelerdir?

Şeffaflık

İlişkilerdeki güven problemlerinin en önemli nedenleri şeffaf olmama durumudur. Hata insana mahsustur ve her konuşsa hata yapılabilir ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken hatanın boyutudur. Hatanızı partnerinizden saklamayacak şeffaf olmanız gerekir. Başınızın sıkıştığı zamanlarda partnerinizden kaçmak yerine ortadaki sorunu beraber çözmek hem aranızdaki bağı daha da güçlendirecektir hem de şeffaflık  ile ilişki temelini atmanıza yaddım edecektir.

Empati Kurun

Anlaşılmayan sorunlar yada ortadaki tartışmalar sırasında yapılması gereken şey karşınızdakinin yerine kendinizi koymayan geçer. Bu davranışı yaparak olayı bir de böyle değerlendirebilirsiniz.

Güçlü İletişim

Partnerinizle aranızda açık bir şekilde kuracağınız bir ilişki problemleri en aza indirecektir. Taraflardan birinde terk edilme,aldatma yada kabul görmeme korkuların olduğu durumlarda bu durumun partner ile konuşulup bu durumun psikolojisinden kurtulmanın yolları aranmalıdır. Bunu yapmaktan ve söylemekten çekinmeniz için bir neden yoktur. Sağlıklı ve iyi düşünmek için hatta iki taramada iyi gelecek bir davranış için partneriniz size bu konuda elinden gelen yardımın daha fazlasını yapacaktır.

Cevap olarak Hayır

Bu durum insanların yaptıkları en büyük iletişim problemlerinden biridir aslında. Hayır dememek Ya da hayır demek isterken çeşitli bahanelerle bunu dile getirmek aslında iletişimlerde ki en büyük problemlerden biridir. Bu nedenle ilişkinizde de partnerinizden gelen hayır sözcüğünü bir cevap olarak kabul etmeniz gerekir. Akşam yemeğine çıkmak istediğiniz  bir gün partnerinizden gelen hayır sözcüğünü dram olarak değil bir cevap olarak nitelendirmenizde fayda vardır.

Kişisel Gelişim Gücü

Yazımızın en başında belirttiğimiz gibi güven problemi genellikle insanlardaki özgüven eksikliği ve kendilerini kabul ettirememe gibi düşüncelere kapılmalarından kaynaklanmaktadır. Bu durumu ortadan kaldırmanın yolu da tamamen insanın kendi elindedir. Kendi benliğinize ve kişisel gelişiminize yatırım yaptığınız taktirde bu durumun kendiliğinden ortadan kalktığını göreceksiniz. Karakterinizi  ve zihninizi ne kadar güçlendirirseniz kendinize olan güveniniz  o kadar da artacaktır. Bu nedenle kişisel gelişiminizi geliştirdiğiniz zaman kendinize güveniniz gelecek ve güvensizlik duygusunun hafifleyip hatta zamanla ortadan kaybolduğunu göreceksiniz.

 

 

 

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Araba Sevdalısı Erkekler Nasıl Olur?

    Erkekler Kombin Yaparken Nelere Dikkat Etmelidir?