Kamp Kaçamağı

Şehrin kavga gürültüsünden uzak birkaç gün geçirmeye ne dersiniz? Şöyle sakin ve berrak bir gecede yıldızların altında uzanıp ruhunuzu dinlendirmeye? Temiz hava, göz alabildiğine uzanan ince patikalar ve bütün gün süren verimli bir yürüyüşün ardından çıtır çıtır yanan kamp ateşi karşısında sucuk ekmek muhabbetleri. Pek romantik oldu değil mi? Hayattan keyif alabilmenin aslında ne kadar basit bir şey olduğunun bir gün olsun tadına varmayı kim istemez. Ama kendi seçtiğiniz ince patikanın yolunu tutmadan önce, kampçılık hakkında söyleyeceğimiz bir çift lafa kulak verin.

Bir-iki günlük kamp maceranızdan hava şartlarının gazabına uğramadan, kurda kuşa yem olmadan dönmek istiyorsanız başınızı sokacağınız sağlam bir barınağınız olmalıdır. Eğer herhangi bir kamping alanına gitmeyip güzergahınızı kendiniz belirlemek isterseniz bazı ekipmanlara ihtiyacınız olacak. Bunların başında da kurulumu kolay bir çadır gelir. Henüz bir çadırınız yoksa, aşağıdaki birkaç ayrıntıya dikkat ederek güvenilir bir tane elde edebilirsiniz.

Çadır seçimi

-Eğer grup halinde gidiyorsanız, bütün eşyaları ile birlikte herkesi rahat bir şekilde barındıracak bir çadır seçin.
-Zemini tek parça halinde olan çadırlar, suyu dikişli olanlardan daha az sızdıracaktır.
-Yağmur ihtimalini de göz önünde bulundurarak, su geçirmez malzemeden yapılmış bir çadır almaya özen gösterin.
-Çadırınızın altına sereceğiniz bir brandanız olsun. Böylece çadır sakinlerini yağmurdan veya çiyden oluşan nemden korumuş olursunuz.
-Çadırınızı almadan önce amacınıza en uygun olanı bulmanız ve kafanızda bir fikir oluşması için birkaç teşhir ürününü inceleyin.

Uyku tulumu

Uyku tulumu da, özellikle sonbahar veya kış aylarında kuracağınız kampın en önemli elemanıdır. Kısa bir hafta sonu macerası için yanınıza battaniye almanız da yeterli olur ama yine de riske atmaya değmez. Sizi eksi 5 -10 derece soğukta bile sıcak tutacak fermuarlı kaz tüyü bir uyku tulumu ve cıvıl cıvıl kuş sesleriyle dolu bir sabaha bel ağrılarıyla uyanmamanız için altına sereceğiniz yumuşak bir mat işinizi görecektir.

Erzak

Kamp kurarken her zaman sadelikten yana olmalısınız. Birkaç konserve yiyecek, makarna, pirinç gibi hazırlanması hızlı ve kolay yiyecekler seçin. Bu tür basit yemeklerin çöpü çok olmadığı için kamp alanını temizlemeniz de kolay olacaktır. Et, süt ve sebzeler için yanınızda ufak bir soğutucu bulundurmanız gerekebilir. Gerçekten vahşi bir ortamda kamp yapıyorsanız yiyeceklerinizi arabanızın bagajında tutmanız, beklenmeyen misafirlerin erzağınızı tırtıklamasına engel olacaktır.

Kıyafet

Gelelim kamp alanında ihtiyaç duyabileceğiniz kıyafetlere. Geceleri giymek için bir rüzgarlık, bir-iki sweatshirt ve eşofman altı, uzun kollu tişört, kot pantolon, iç çamaşırı, birkaç çift kalın çorap, trekking ayakkabıları, duş ihtiyacınız için de bir çift terlik yeterli olacaktır. Yanınıza bir ilk yardım çantası ve el feneriyle birkaç pil almayı da sakın ihmal etmeyin.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Barda Ayakta Kalma Rehberi

    üç günde üç kilo

    3 Günde 3 Kilo Vermek İster Misiniz ?