Seyahat İçin Altın Kurallar

Şöyle hem gezip görmesine hem de dinlencesine doyamayacağınız, birinci sınıf bir seyahat tecrübesi için uçağa binmeden önce bir takım ödevleri yerine getirmelisiniz. Hafızalardan silinmeyecek bir seyahat yapabilmeniz, önceden yapılan ufak tefek hazırlıklara kendinizi ne kadar verdiğinize bağlı. Her ülkenin ve şehrin ayrı kanun ve dillerin yanı sıra kendi gelenekleri ve görenekleri vardır. Bunları önceden bilen bir gezgin, gittiği yerlerdeki şartlara daha rahat uyum sağlar ve tatil zevkini de katlar.

Dil bilmenin faydaları

Hiçbir şey, size gidilen ülkenin birkaç kilit cümlesini bilmek kadar avantaj sağlayamaz. Bunlar genellikle karşı cinsle ilişki kurabilmeye yarasa da alışveriş esnasında kazıklanmamak ve akşam barda tanıştığınız cins-i latife içki ısmarlayacak kadar paranız kalması açısından faydalı bir eylem olacaktır. Çevrenizdeki büyük kitapçılardan birine girdiğinizde size sunulan envai çeşit rehber kitapların içinde okunuşlarıyla beraber verilen önemli kelime ve cümleleri bulmanız mümkün. Ayrıca yabancı dilde sayı saymayı bilmek restoran ve taksilerde oldukça işinize yarayacaktır.

Sokağa çıktığınızda esnaftan herhangi birine veya güzel bir bayana söyleyeceğiniz bir iki cümle onlarda sempati uyandıracak ve size farklı farklı kapıları açabilecektir. Birçok ülkede yerli halk, çat pat da olsa kendi dillerini konuşan yabancılara sıcak gözle bakar ve onları misafirperverlikleriyle ödüllendirirler. “Bu ne güzellik,” veya “Parti nerede,” “ Benim evim mi senin evin mi” gibi ifadelerin İngilizce, İspanyolca, Fransızca ve Almanca karşılıklarını öğrenmek için her gün birkaç dakikanızı ayırmanız yeterli olacaktır.

Para birimi

Gidilecek yerin para birimi hakkındaki birkaç ipucu işimizi kolaylaştıracaktır. Kalacağınız yerdeki bankaların, döviz bürolarının ve bankamatiklerin yerini ve hangisinin paranızın en iyi karşılığını verdiğini öğrenmek sizi sıkıntıya düşmekten kurtaracaktır. Kartınızın bu bankamatiklerde veya bankalarda geçip geçmediğini ve işlem başına ne kadar komisyon alındığını da öğrenmelisiniz.

Hava muhalefetine dikkat edin

Hava şartları da, ister tatil ister balayı olsun, yapacağınız gezi de büyük rol oynar. Çünkü bu bilgiye önceden edinirseniz yanınıza alacağınız kıyafetleri ve katılabileceğiniz aktiviteleri önceden kestirebilir, gideceğiniz yerde moral bozukluklarını önlemiş olursunuz. Böyle basit bilgileri elinizin altındaki internet aracılığıyla öğrenebileceğiniz gibi artık cebinizden de öğrenebilirsiniz.

Yüksek sezonu öğrenin

Gideceğiniz bölgenin yüksek sezonunu öğrenmek, size turist yoğunluğu hakkında da bilgi verecektir. Bu bilginin ışığında ne zaman gitmek istediğinizi, ne tür bir kalabalıkla karşılaşacağınızı, otel, uçak ve turist atraksiyonlarının fiyatlarıyla ilgili genel bir fikre ulaşabilirsiniz. Birçok turist gideceği bölgeye has bir atraksiyonu seçerek bu doğrultuda hareket etmeyi tercih eder. Eğer siz de bu kategoriye düşüyorsanız, katılmak istediğiniz festivalleri göz önünde bulundurarak hareket edin.

Yol yordam öğrenin

Farklı ülkelerin farklı resmi ve gayrı resmi kuralları vardır. Örneğin Japonya’ya gittiğinizde karşılaştığınız insanları kucaklayıp öpmeye kalkışırsanız sizi biraz garipseyebilirler. Çünkü bu kırılgan ve minik insanlar, birbirleriyle teması en aza indirgemiş bir kültüre sahiptir ve saygı-sevgi ifadesi olarak genellikle hafifçe birbirlerini selamlarlar. Ülkenin kültür bakanlığı internet sitesini ziyaret ettiğinizde, nasıl bir tutum sergilemeniz gerektiğiyle ilgili birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Gideceğiniz yerleri daha önce ziyaret etmiş yakınlarınızdan da bu tür bilgileri toplayabilirsiniz.

Yukarıda sayılan altın kurallardan bazıları aslında yurtiçi seyahat için de geçerli olabilir ve bu kurallara dikkat ettiğiniz sürece ortalamanın üzerinde bir tatil tecrübesi yaşayacağınıza ve gittiğiniz yerden unutulmaz anılarla döneceğinize emin olabilirsiniz.

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Sevgilinizin Düşüncelerini Okumaya Çalışmaktan Vazgeçin!

    twitter kodlari

    Güncel Twitter Kodları – Güncel