Shiatsu Nedir? Nasıl Yapılır?

Shiatsu-nedir-nail-yapilir
Shiatsu-nedir-nail-yapilir

Son dönemlerde Reiki, Feng Shui derken hayatımıza tamamıyla giren yeni kavram Shiatsu, alternatif fitness türleri arasında kesinlikle en çabuk benimsediğimiz oldu. Düşünsenize nasıl olmasın ki? Hem geleneksel masaj alışkanlıklarımıza hitap ediyor. Hem de bütün sinir uçlarımızı gevşeterek uzun süre pamuk kıvamında gezmemizi sağlıyor. Her ne kadar bu coğrafyada yeni bir konsept gibi algılansa da Shiatsu Uzakdoğu’da asırlardır kullanılan bir iyileştirme yöntemi…

Japonca parmak manası taşıyan “Shi” ve başınç anlamına gelen “Atsu” kelimelerinden oluşan Shiatsu, parmak ve avuç içleri aracılığıyla uygulanan bir masaj tekniğidir. Amacı da “chi” adı verilen hayat enerjisinin aktığı meridyenler (kanallar) üzerindeki belirli noktalara basınç uygulayarak vücudun çeşitli bölgelerinde bulunan gerginlik ve kasılmaları giderebilmek. “Ben jilet gibiyim, gerek yok” demeyin, Shiatsu aynı zamanda sağlıklı ve fit insanların da bu yapısını korumaları için oldukça yardımcı. Kökeni eski Çin’e dayanan bu masaj tekniğinin temeli de o büyülü Uzakdoğu mistizminden gelme… Temeli doğu felsefesi ve tıbbındaki “beden ile dış dünya arasında uyumlu bir dengenin kurulması ve korunması” kuralına dayanır. Hayat enerjisinin aktığı meridyenlerdeki düzensizlik ve tıkanmalar sonucunda bozulan bu denge çeşitli hastalık ve moral düşüklüklerine sebep verebilir.

Parmak ve avuç içleri ile meridyenler üzerindeki belirli noktalara uygulanan basınç sonucu tıkanmalar açılarak düzenli enerji akışı ve kan dolaşımı sağlanır. Shiatsu, bağışıklık sisteminin güçlenmesine de katkı sağlar. Ayrıca, hastalık sonucu belirli noktalarda oluşan aşırı hassasiyet nedeniyle bir teşhis yöntemi olarak da yaygın bir biçimde kullanılır. Shiatsu masajı sonrasında esneyen kas dokunuz size tasviri zor mutluluklar verebileceği gibi zihnini berraklaştırarak baş, sırt, bel, boyun ağrılarını geçirir. İç salgı bezlerinin ve iç organların çalışmalarını düzenler. Sindirim sistemi, romatizma, kireçlenme v.b. sorunlarda etkilidir. Sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Stresin etkilerini azaltır ve giderir, ve çağımızın illeti olan uykusuzluğun önüne geçer.

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

    kalf egzersizi

    Kalf Egzersizleri