Yoga Nedir? | Yoga Ne İşe Yarar? | Yoga Türleri

yoga nedir
yoga nedir

Yoga Nedir ?

Son yıllarda cinsiyet gözetmeksizin epeyce yaygınlaşan Yoga, günlük hayatın stresinden bir türlü kurtulamayan ve sağlığını kaybetme aşamasına gelenler için mucizevi bir ilaç olarak tanımlanıyor. Yoga, aslen bir sanat ve bilim olarak; kişinin tam bir bilinç içinde evrenle bütünleşerek yaşama yolu. Çoğunlukla stres azaltma metodu olarak görünse de bunun haricinde fiziksel, zihinsel ve ruhsal planlarda çok büyük faydalar sunan öğreti, günümüzün karmaşasında, insanlığa müthiş bir iç görü sağlamasıyla popülarite kazanmış durumda.

Yoga Ne İşe Yarar ?

Yoganın sayesinde yorgunluk ve bıkkınlık hallerinden kolayca kurtulabiliyorsunuz. İşin ilginci, beş dakikalık bir gevşeme (Shavasana) ile saatlerce süren uykudan daha fazla fayda elde etmek mümkün. Öte yandan gerek vücudun ve gerekse zihnin zamansız ve erken yaşlanmasını engelleyen Yoga, düzenli olarak çalışıldığında sağlıklı, güçlü ve dinamik bir beden ve bilinç inşa edilmesine yardımcı bile oluyor, vücutta bulunan gereksiz yağ dokuları ortadan kalkınca da vücut kısa zamanda kendini toparlıyor.

Diyet, iç temizlik, nefes egzersizleri ve zihin kontrolü gibi yöntemleri ile tüm yaşlanma belirtilerini ortadan kaldıran yoganın faydaları bu kadarla da sınırlı değil. Fiziksel yapı sürekli genç, dinç ve diri kalıyor, nadi adı verilen vücut içi ve çevresini saran enerji kanalları ve sinir yolları açılıyor…

Yoga Türleri

Yogada metotları özel beklentilerinize göre kişiselleştirmek de mümkün. Örneğin Karma yogaya ağırlık verdiğinizde günlük aktivite ve sosyal faaliyetlerinizi bunlardan şahsi menfaat sağlamadan yapar hale gelip kendinizi bu dünyaya gelmiş yüce bir güç olarak düşünüp böylece zihninizi ve kalbinizi arıtıyorsunuz. Bu duruma gelen bir Karma yogi, kişiliğinin üstesinden gelerek evrensel bilinçle yaşar. Bhakti yoga ise yaratılış kaynağına adanmış sınırsız bir sevgi yolu olarak tanımlanıyor. Kişi, düşünce ve hisleri ile sonsuz yüceliğe hizmet eder. Zamanla, sonsuz ve üstün sevgi ile birleşerek kişiliğinin sınırlarını aşar ve kozmik bilince ulaşır.

Raja yoga ise yoğun çalışma sistematiğidir. Sekiz basamaklı bu yol, şuurun tamamının kontrol altına alınmasıyla kontrol mekanizmasının tam çalıştırılmasıdır. Böylelikle yavaş yavaş mükemmel bir beden, konsantrasyon ve meditasyona ulaşılır. Hatha yoga yolunda çeşitli bedensel hareketler uygulanır, bunlara da Asana adı verilir. Bunun yanında Shavasana, nefes ritimlerinin kontrollü ve düzenli olarak yapılması anlamına gelen Pranayama ve bedensel arınma teknikleri yani Kriya, Mudra ve Bandha’lar uygulanır. Hatta yogayla insanın canlılığı artar. Vücut sağlıklı olur. Pek çok hastalık ve rahatsızlık ortadan kalkar. Şayet beraberinde uygun bir diyet takip edilirse, bedensel arınma ile tüm toksinler atılır. Akıl ve vücut tamamen arınır ve yogi, bilinç üstü kontrol sahibi olur.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Her Erkeğin Dolabında Olması Gereken Kıyafetler

    aşk mıknatısı olmak

    Aşk Mıknatısı Olmak